I kwartał pod znakiem dalszej poprawy zysków

Wzięliśmy pod lupę wyniki spółek z WIG20 za pierwsze trzy miesiące roku. Pozytywna tendencja jest kontynuowana – w górę poszły znów zyski, jak i przychody, jednak część firm dostała zadyszki.

Publikacja: 27.05.2017 13:04

I kwartał pod znakiem dalszej poprawy zysków

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz

Zagregowane zyski w trendzie wzrostowym

Zagregowane zyski w trendzie wzrostowym

Foto: GG Parkiet

Pod koniec marca, przy okazji omawiania wyników spółek z WIG20 za IV kwartał/cały rok 2016, sygnalizowaliśmy „przełom, na który inwestorzy czekali od lat". Przypomnijmy, że doszło do skokowego wzrostu łącznego zysku netto, który wcześniej niemal nieprzerwanie malał, począwszy od 2012 roku. Czy ta pozytywna tendencja została podtrzymana także w I kwartale 2017 roku?

Przychody też wreszcie rosną

Przychody też wreszcie rosną

Foto: GG Parkiet

Wiele wskazuje na to, że tak. Aby zobrazować tendencję w wynikach, tradycyjnie posługujemy się kroczącą sumą zysków za cztery kolejne kwartały (u nas to podejście mało popularne, ale na rynkach zachodnich – praktycznie standard). Jak pokazujemy na wykresie, w I kwartale pozytywny trend został podtrzymany. Suma zysków zawędrowała do poziomów najwyższych od trzech lat. Z czymś takim nie mieliśmy do czynienia od 2012 roku. Czyli przełom, o którym pisaliśmy w marcu, jest kontynuowany.

Tendencja wzrostowa także w skali globalnej – na rynkach wschodzących

Tendencja wzrostowa także w skali globalnej – na rynkach wschodzących

Foto: GG Parkiet

Inna sprawa, że dynamika poprawy wyników w I kwartale nie była już tak oszałamiająca jak w IV kwartale. Krocząca suma zysków urosła tym razem o 3,5 mld zł, podczas gdy kwartał wcześniej było to aż 10,7 mld zł. Ale nie narzekajmy. W poprzednich latach inwestorzy mogli tylko pomarzyć o takiej poprawie.

WIG20 – zyski netto (mln zł)

WIG20 – zyski netto (mln zł)

Foto: GG Parkiet

Bardziej niepokojący może być natomiast fakt, że poprawa zysków stała się mniej „solidarna". O ile poprzednio (IV kwartał) lepszy wynik netto odnotowało aż 70 proc. spółek z WIG20, o tyle tym razem odsetek ten zmalał nieoczekiwanie do 55 proc.

WIG20 – przychody netto ze sprzedaży (mln zł)

WIG20 – przychody netto ze sprzedaży (mln zł)

Foto: GG Parkiet

Problemem może być też fakt, że pokaźna poprawa w ostatnich dwóch kwartałach była po części efektem niskiej bazy – dokładnie rok wcześniej spółki notowały najgorsze od lat rezultaty (częściowo na skutek księgowych odpisów z tytułu utraty wartości w energetyce). W kolejnym, II kwartale statystyczny efekt niskiej bazy zacznie wygasać, więc może być problem z utrzymaniem takiej dynamiki jak ostatnio.

I jeszcze jedno. Już poprzednim razem zastrzegaliśmy, że spektakularna poprawa wyników została pieczołowicie zdyskontowana przez inwestorów w postaci wystrzału WIG20 (wtedy jeszcze niezrozumiałego dla wielu). To samo stwierdzenie dotyczy oczywiście też dalszej poprawy w I kwartale – ona też już jest w cenach akcji i sama w sobie nie jest argumentem za kupowaniem. Co więcej, inwestorzy zabrali się już do dyskontowania wyników za trwający III kwartał, które poznamy dopiero w sierpniu. Taka już jest niestety natura rezultatów finansowych – jest to wskaźnik opóźniony, a nie wyprzedzający.

Czy to wszystko oznacza, że analizowanie wyników w ogóle nie ma większego sensu? Niekoniecznie. Pozytywnie na przyszłość odczytujemy dwa fakty, o których jeszcze nie wspomnieliśmy. Po pierwsze, obok poprawy (dość chwiejnych z natury) zysków netto obserwujemy też kontynuację wzrostu przychodów. Tutaj poprawa w ostatnich dwóch kwartałach nie była tak spektakularna, ale za to wydaje się bardziej stabilna. W tym przypadku nie dostrzegamy wspomnianego problemu spadku współczynnika „solidarności". W I kwartale wyższymi przychodami ze sprzedaży pochwalić się mogło aż 95 proc. spółek z WIG20. Nawet część tych spółek, które pod względem zysków rozczarowało, odnotowała jednak poprawę przychodów. Ponieważ zaś przychody są pozycją relatywnie prostą w rachunku wyników i o wiele mniej „skażoną" rozmaitymi skomplikowanymi procedurami księgowymi niż zyski, to właśnie tutaj upatrywalibyśmy głównego powodu do optymizmu na kolejne kwartały. Wzrost przychodów – o ile okaże się faktycznie trwały – prędzej czy później powinien wymusić też dalszą, bardziej solidarną niż w I kwartale zwyżkę zysków.

A drugi powód? Pozytywna tendencja w wynikach rodzimych blue chips znajduje nieprzerwanie potwierdzenie w dokładnie takim samym trendzie, jeśli chodzi o szeroko pojęte rynki wschodzące, do których jesteśmy zaliczani (WIG20 cechuje się silną korelacją z MSCI Emerging Markets – i to mimo faktu, że indeksy te wyrażone są w innych walutach). Co ważne, na rynkach wschodzących poprawiają się nie tylko raportowane wyniki, ale też prognozowane przez analityków na kolejne kwartały. I dotyczy to nie tylko zysków, ale też przychodów i dywidend.

Jak widać, odnotowany przez nas przełom w wynikach spółek z WIG20 to zjawisko wynikające z trendów globalnych i z tego względu mające spore szanse na kontynuację.

Wzloty i upadki I kwartału

Na wyniki poszczególnych spółek można patrzeć przez pryzmat oczekiwań analityków, ale też w kontekście długofalowych trendów. Jeśli chodzi o to drugie podejście, to w I kwartale najbardziej na plus w WIG20 wyróżniły się: JSW, Lotos i PKN Orlen – wszystkie odnotowały zyski największe od co najmniej kilku lat (o krok od rekordu znalazł się też Cyfrowy Polsat). Dokładnie w drugą stronę (najniżej od lat) podążają natomiast zyski Asseco, Eurocashu, LPP, mBanku, Orange i Pekao. Większość z nich nie notuje na szczęście spadku przychodów. Nawet w przypadku Orange wytraciły one tendencję zniżkową.

Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy
Parkiet PLUS
Pokojowa bańka, czyli nadzieje i realia końca wojny o Ukrainę