Rynek biopaliw w Polsce boryka się z licznymi problemami

Sztuczny obrót B100, brak regulacji dotyczących biokomponentów kolejnych generacji oraz niejasne przepisy – to niektóre z barier rozwoju branży, które uderzają również w giełdowe firmy.

Publikacja: 26.09.2017 13:51

Marcin Jastrzębski, prezes Grupy Lotos

Marcin Jastrzębski, prezes Grupy Lotos

Foto: Archiwum

Od ponad roku trwają rządowe prace nad zmianami ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, w tym te dotyczące narodowego celu wskaźnikowego (NCW), czyli udziału biokomponentów w paliwach. Ministerstwo Energii przewiduje, że wejdą w życie do Nowego Roku. Na razie są jednak na etapie prac rządowych. W efekcie patologiczne zjawiska na rynku biopaliw nadal funkcjonują.

W Polsce i regionie dużym problemem jest zwłaszcza proceder polegający na wielokrotnym obrocie tym samym B100, czyli biopaliwie w całości produkowanym na bazie olejów roślinnych, i zaliczaniu towarzyszących mu operacji do realizacji obowiązków wynikających z NCW. Jak informuje nas jeden z menedżerów działających w branży, proceder ten zaczyna się w momencie, gdy polski producent biokomponentów sprzedaje je polskiej firmie handlującej paliwami. Ta, nabywając biokomponenty, zmienia ich nazwę na B100 i sprzedaje kolejnej firmie, realizując obowiązki związane z NCW. Aby sprzedać B100, musi jednak obniżyć jego cenę, ponosząc na tej transakcji stratę, gdyż podaż tego produktu znacznie przewyższa popyt. Straty odrabia jednak na działalności polegającej na sprzedaży czystego (bez biokomponentów) oleju napędowego. Następnie nabywca B100 podnosi cenę i eksportuje je do innego państwa, które w 2015 r. podpisało porozumienie klimatyczne w Paryżu. Tam powtórnie tym samym produktem są realizowane obowiązki związane z udziałem biokompletów w paliwach.

Pozostało jeszcze 84% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy
Parkiet PLUS
Pokojowa bańka, czyli nadzieje i realia końca wojny o Ukrainę