Grzegorz Gorzelak: W UE nie jesteśmy dla funduszy

Prof. dr hab. Grzegorz Gorzelak, z profesorem ekonomii, wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego, rozmawia Grzegorz Siemionczyk.

Publikacja: 08.05.2018 14:02

Prof. dr hab. Grzegorz Gorzelak, z profesor ekonomii, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego.

Prof. dr hab. Grzegorz Gorzelak, z profesor ekonomii, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego.

Foto: Archiwum

Fundusze z UE są jednym ze źródeł cyklu koniunkturalnego w Polsce. Gdy ich napływ ustaje, gospodarka hamuje, gdy się zwiększa, gospodarka przyspiesza. Czy poza tym fundusze te mają jednak jakiś trwały wpływ na polską gospodarkę, tzn. czy zwiększają jej potencjał?

Rozczaruję pana: ciągle niewiele na ten temat wiadomo. Siłą rzeczy nie znamy scenariusza kontrfaktycznego, tzn. nie wiemy, co by się działo w gospodarce, gdybyśmy tych funduszy nie otrzymywali. Dane, które mogłyby pomóc to ustalić, są zaś niepełne. Mamy na przykład problem z przypisaniem konkretnych wydatków z funduszy UE do konkretnych miejsc, choćby powiatów. Często firmy, które korzystają z funduszy – szczególnie z Europejskiego Funduszu Społecznego - wydają je w innych miejscach, niż są zarejestrowane. Do tego jest wiele bardzo znaczących przedsięwzięć, choćby inwestycje infrastrukturalne, które obejmują większy obszar. Natomiast to, że napływ funduszy dynamizuje inwestycje i w efekcie gospodarkę, a gdy tych funduszy nie ma, mamy spowolnienie wzrostu, jest spójne z moim odczuciem, że one mają znaczenie głównie popytowe. Z danych KE wynika, że inwestycje publiczne w Polsce w 45 proc. są finansowane funduszami unijnymi. Wydanie tych pieniędzy bezpośrednio wpływa na popyt i dodatkowo wywołuje efekty mnożnikowe, które jednak wygasają. Ale co do tego, czy zwiększa też efektywność polskiej gospodarki, tzn. czy ma znaczenie podażowe, mam wątpliwości.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy