Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 08.05.2018 14:02 Publikacja: 08.05.2018 14:02
Prof. dr hab. Grzegorz Gorzelak, z profesor ekonomii, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego.
Foto: Archiwum
Fundusze z UE są jednym ze źródeł cyklu koniunkturalnego w Polsce. Gdy ich napływ ustaje, gospodarka hamuje, gdy się zwiększa, gospodarka przyspiesza. Czy poza tym fundusze te mają jednak jakiś trwały wpływ na polską gospodarkę, tzn. czy zwiększają jej potencjał?
Rozczaruję pana: ciągle niewiele na ten temat wiadomo. Siłą rzeczy nie znamy scenariusza kontrfaktycznego, tzn. nie wiemy, co by się działo w gospodarce, gdybyśmy tych funduszy nie otrzymywali. Dane, które mogłyby pomóc to ustalić, są zaś niepełne. Mamy na przykład problem z przypisaniem konkretnych wydatków z funduszy UE do konkretnych miejsc, choćby powiatów. Często firmy, które korzystają z funduszy – szczególnie z Europejskiego Funduszu Społecznego - wydają je w innych miejscach, niż są zarejestrowane. Do tego jest wiele bardzo znaczących przedsięwzięć, choćby inwestycje infrastrukturalne, które obejmują większy obszar. Natomiast to, że napływ funduszy dynamizuje inwestycje i w efekcie gospodarkę, a gdy tych funduszy nie ma, mamy spowolnienie wzrostu, jest spójne z moim odczuciem, że one mają znaczenie głównie popytowe. Z danych KE wynika, że inwestycje publiczne w Polsce w 45 proc. są finansowane funduszami unijnymi. Wydanie tych pieniędzy bezpośrednio wpływa na popyt i dodatkowo wywołuje efekty mnożnikowe, które jednak wygasają. Ale co do tego, czy zwiększa też efektywność polskiej gospodarki, tzn. czy ma znaczenie podażowe, mam wątpliwości.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas