W planach Festiwal Brydżowy – #Bridge2success Fest

Pytania do... Grzegorza Chmielewskiego, prezesa Fundacji Sztuka i Pasja

Aktualizacja: 17.06.2018 18:10 Publikacja: 17.06.2018 15:28

Grzegorz Chmielewski, prezes Fundacji Sztuka i Pasja

Grzegorz Chmielewski, prezes Fundacji Sztuka i Pasja

Foto: materiały prasowe

Jakie są cele waszej fundacji?

Powstała ona w 2017 roku z inicjatywy przyjaciół mających wspólne zainteresowania sztuką, podróżami, sportem i brydżem. Cele jakie sobie wyznaczyliśmy są podzielone tak jak nazwa – na te odnoszące się do sztuki i do pasji.

W sztuce jest to inicjowanie i organizowanie przedsięwzięć kulturalnych, upowszechnienie wiedzy muzycznej, w tym wiedzy na temat polskiej muzyki klasycznej. Podjęliśmy kroki inicjujące Festiwal Witolda Maliszewskiego, którego pierwsza edycja nastąpi w przyszłym roku w Piasecznie. Kolejnym celem jest wspieranie i promowanie polskich zespołów muzycznych i solistów w kraju i za granicą. Nasze zrealizowane działania to współorganizacja koncertów zespołów: Camerata Vistula i Warszawskiego Chóru Chłopięcego.

Drugą częścią nazwy jest „pasja" i tu przechodzimy do brydża?

Tak. Jednym z naszych celów w tym obszarze jest popularyzacja gry w brydża, w szczególności jako formy aktywizacji osób starszych i ich integracji z młodszymi.

Dlaczego właśnie brydż?

Ponieważ łączy pokolenia (często dzieci grają z rodzicami i dziadkami), jest znakomitą zabawą i możliwością wartościowego spędzenia czasu offline. Pozwala nawiązać ciekawe relacje na całe życie, daje poczucie przynależności, jak każdy sport daje satysfakcję z rywalizacji i gry – jest świetnym remedium na choroby cywilizacyjne. Dzięki inicjatywie grupy osób, na czele z Elżbietą Tomczuk i Joanną Chmielewską, tworzymy historię. Przywracamy świetność brydżowi organizując Festiwal Brydżowy – #Bridge2success Fest. Jeśli odbędzie się wedle założeń, będzie to największy turniej brydżowy na świecie. Udział w nim wziąć będą mogli wszyscy chętni. Zgłaszają się do nas mistrzowie brydża sportowego, VIP-y, a także osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z brydżem. Dla tych ostatnich przygotujemy autorski program #Bridge2success Hub do nauki gry w brydża prowadzony przez najlepszych brydżystów w Polsce. Współpracujemy w tym zakresie z Polskim Związkiem Brydża Sportowego oraz z Fundacją Bridge24.pl.

Jak teraz wygląda popularność brydża w Polsce?

Doszliśmy do paradoksu. W żadnej innej dyscyplinie nie zdobyliśmy tylu medali – ogółem 168, w tym 68 złotych! A tymczasem przez ostatnie lata brydż stał się rozrywką niszową. Postanowiliśmy to zmienić. Nawiązaliśmy kontakty z organizacjami studenckimi, które włączą się w nasz projekt. Mamy nadzieję spopularyzować brydża w Polsce.

Jak wynika z powszechnie dostępnych informacji Bill Gates opublikował dziesięć zasad do osiągnięcia sukcesu, na szóstym miejscu umieścił grę w brydża. Amerykanie odnoszą wiele sukcesów w brydżu sportowym, a w niektórych kręgach brydż jest bardzo popularny, np. na Wall Street. Może dlatego, że rozwija kompetencje potrzebne do osiągnięcia sukcesu – uczy podejmowania właściwej decyzji bez kompletu informacji, umiejętności radzenia sobie ze stresem i porażkami, analitycznego i logicznego myślenia, psychologii przeciwnika, pracy zespołowej, budowania sieci kontaktów, koncentracji, inteligencji społecznej i myślenia „out of the box".

Z ciekawostek – mało kto wie, że brydż był ulubioną rozrywką kadry oficerskiej Legionów Piłsudskiego. kmk

Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy
Parkiet PLUS
Pokojowa bańka, czyli nadzieje i realia końca wojny o Ukrainę