PPK przyspieszą konsolidację TFI

WYWIAD | Karol Paczuski - z zarządzającym funduszami AXA TFI rozmawia Andrzej Pałasz

Publikacja: 11.02.2019 05:15

Karol Paczuski, zarządzający funduszami AXA TFI?

Karol Paczuski, zarządzający funduszami AXA TFI?

Foto: materiały prasowe

Jakie są prognozy AXA TFI dla rynków na ten rok? Waszym zdaniem również najwięcej będzie zależało od sytuacji gospodarczej w USA?

Stany Zjednoczone znajdują się w innym punkcie cyklu koniunkturalnego niż Europa czy Polska. Tamtejsze wskaźniki koniunktury wciąż są na wysokich poziomach, jednak ich dynamika spada. Zatem spowolnienie gospodarcze w USA pojawi się później niż w Europie, gdzie już je widać. W Niemczech PKB jest na jednym z najniższych poziomów, spada aktywność w przemyśle np. motoryzacyjnym, który jest papierkiem lakmusowym gospodarki. Odbije się to oczywiście na Polsce. Fed prawdopodobnie znów powróci do tzw. polityki wait and see, zamiast kontynuować zacieśnianie fiskalne.

Wspomina się już nawet o obniżkach stóp procentowych w USA.

To prawda, choć teraz najbardziej prawdopodobne jest, że nie będzie podwyżek i Fed będzie się przyglądał rozwojowi sytuacji. Jeszcze na początku grudnia wydawało się, że Fed nie zejdzie z drogi podwyżek stóp procentowych, jednak po naciskach ze strony prezydenta Trumpa wydaje się, że bliżej nam do stabilizacji tego wskaźnika. Nie widzimy zatem presji na wzrost rentowności obligacji amerykańskich, podobnie jak polskich.

Ostatnie tygodnie poprzedniego roku przyniosły mocny spadek rentowności polskich dziesięciolatek. Również styczeń przyniósł spadek, choć zwykle ten miesiąc przynosi zwyżki. Co dalej z krajowymi skarbówkami?

Sytuację z końca roku na początku tłumaczono m.in. niską płynnością rynku czy zamykaniem pozycji. Rzeczywiście, styczeń potwierdza jednak, że bardziej niż kwestia przepływów liczy się ocena sytuacji finansowej Polski i prognoz dla gospodarki. Presji na wzrost rentowności w tym roku nie powinno być, a wskaźnik ten utrzyma się poniżej 3 proc. przez większą część roku. Oczywiście pod warunkiem, że w górę nie pójdą np. ceny prądu i inflacja wciąż pozostanie niska.

Dobrze rok zaczął się również dla polskich akcji.

Tak, po trudnym 2018 r. oczekujemy korekty wzrostowej, jednak bez impulsu z zagranicy będzie trudno. Kluczowe będą zachowanie rynków europejskich oraz oczekiwania rynku co do rozwoju PPK. Sam program rusza od II połowy roku, co oznacza, że pierwszych napływów na GPW możemy oczekiwać dopiero w końcówce roku.

Jakie są dziś oczekiwania?

Rząd jest zdania, że sukcesem będzie, jeśli w PPK zostanie 50 proc. uprawnionych. My odnosimy się do sytuacji z OFE, w których zostało około 20 proc. uczestników. Czyli tyle było świadomych i aktywnych osób. W związku z tym osób, które się teraz wypiszą z PPK, będzie zapewne także około 20 proc. Istotne napływy pojawią się jednak dopiero w 2020 r.

Jaka może być ich wartość?

Ostrożne szacunki mówią o 6–7 mld zł w pierwszym roku obowiązywania PPK, natomiast w kolejnych latach będzie to nawet 9 mld zł rocznie, czyli około 2 proc. dzisiejszej kapitalizacji spółek na GPW. Napływy z PPK powinny przeważyć też podaż akcji z OFE z tytułu suwaka, która będzie narastać.

Na jaki udział w rynku liczy AXA TFI?

Mamy dość ambitne cele. Nasze OFE ma około 7 proc. rynku i w podobny pułap celujemy, jeśli chodzi o PPK. Taki wynik gwarantuje, że wejście w PPK będzie rentowne.

Instytucji, które zamierzają oferować PPK, jest około 20, co oznacza, że dla niektórych będzie to nieopłacalne.

Tak, i będzie to kolejny czynnik, który spowoduje presję na konsolidację branży TFI. Na rynku OFE również dochodziło do konsolidacji.

W zeszłym roku ruszyliście z programem „Tanie oszczędzanie". Jak on się rozwija?

Program skierowany jest do osób, które nabędą jednostki funduszy AXA przez naszą stronę internetową. Dzięki temu mogą liczyć na dużo niższe opłaty za zarządzanie, które np. w przypadku funduszy akcji sięgają około 2 proc. Z kolei w tych bardziej bezpiecznych, czyli obligacji, opłaty są poniżej 1 proc. w skali roku. Program i jego promocja ruszyły niedawno, więc dopiero za kilka miesięcy będziemy mogli powiedzieć, jakim zainteresowaniem się cieszy.

Ostatnie miesiące poprzedniego roku były dość nerwowe na rynku obligacji korporacyjnych, ale wygląda na to, że w styczniu sytuacja się uspokoiła. A jaki wpływ na ten rynek mogą mieć nowe regulacje?

Rzeczywiście, na rynku szykują się duże zmiany. Są one ukierunkowane na to, by chronić inwestorów detalicznych, natomiast w pierwotnej wersji sprowadzały się praktycznie do wyeliminowania ich z bezpośredniej sprzedaży papierów korporacyjnych, co nie byłoby rozwiązaniem korzystnym dla rynku. Według ostatniej zaproponowanej wersji przepisów każda emisja, która będzie kierowana do inwestorów detalicznych, będzie musiała być emisją publiczną, co będzie oznaczało potrzebę stworzenia prospektu i otrzymania zgody od KNF.

Ten rok może być lepszy dla funduszy obligacji korporacyjnych niż poprzedni?

Przypomnijmy, że od wybuchu afery GetBacku fundusze obligacji korporacyjnych borykają się z odpływami pieniędzy. W związku z tym wartość realizowanych ostatnio emisji jest zdecydowanie mniejsza niż np. rok temu. Z kolei marże są zdecydowanie większe. Fundusze zaczęły bardziej selektywnie podchodzić do oferty emitentów, więc podmioty o gorszej sytuacji finansowej mogą mieć problem ze zrolowaniem obligacji w tym i przyszłym roku. To z kolei może się odbić negatywnie na wynikach funduszy.

CV

Karol Paczuski w AXA TFI zajmuje się zarządzaniem częścią korporacyjną w funduszach dłużnych. Wcześniej pracował w Domu Maklerskim BZ WBK oraz jako makler w Domu Maklerskim NWAI. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Ukończył kierunek finanse i rachunkowość ze specjalizacją międzynarodowe rynki finansowe. paan

Parkiet PLUS
Wstrząs polityczny w Tokio, który jakoś nie wystraszył inwestorów
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Parkiet PLUS
Coraz więcej czynników przemawia przeciw złotemu
Parkiet PLUS
Niepewność na rynku miedzi nie pomaga notowaniom KGHM
Parkiet PLUS
GPW i Wall Street. Kiedy znikną te męczące analogie?
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Parkiet PLUS
Debata Parkietu. Co wybory w USA oznaczają dla świata i rynków?
Parkiet PLUS
Efekt Halloween. Anomalia, która istnieć nie powinna, ale istnieje