Szanse i zagrożenia dla branży tworzyw sztucznych

Z jednej strony systematycznie zwyżkuje popyt i liczba zastosowań dla plastiku, a z drugiej rosną koszty i pogłębia się negatywny wizerunek tworzyw jako materiału nieekologicznego.

Publikacja: 05.10.2019 08:44

Od co najmniej kilku lat ogólny popyt na wyroby z tworzyw sztucznych w Polsce rośnie w tempie kilku procent rocznie. Co ważniejsze, zwyżki są znacznie większe niż średnia unijna. W powszechnej opinii taka tendencja powinna się utrzymać jeszcze przez minimum kilka lat.

Wzrostu zużycia tworzyw spodziewa się w najbliższych latach m.in. Erg. W ocenie zarządu wpływ na zwyżki na pewno będzie miał wzrost gospodarczy w naszym kraju. – Jednocześnie należy uwzględniać zmiany w strukturze zużycia poszczególnych grup tworzyw sztucznych. Obserwując aktualną sytuację, uzasadniona wydaje się być opinia, że zapotrzebowanie rynku na tworzywa z grupy poliolefin powinno rosnąć – mówi Grzegorz Tajak, prezes Ergu. W jego ocenie do stagnacji w branży może dojść w przypadku wystąpienia kryzysu ekonomicznego na świecie. Niezależnie od tego można oczekiwać spadku popytu na niektóre grupy wyrobów ze względu na unijne regulacje. Chodzi tu zwłaszcza o ograniczenia i zakazy dotyczące niektórych produktów z tworzyw, np. sztućców jednorazowego użytku. Z drugiej strony już teraz widać, że przedsiębiorstwa wprowadzają na rynek bardziej ekologiczne substytuty.

Pozostało jeszcze 82% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
Sytuacja dobra, zła czy średnia?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy