Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 05.10.2019 08:44 Publikacja: 05.10.2019 08:44
Erg, grupa specjalizująca się w produkcji opakowań z tworzyw sztucznych, zanotowała w II kwartale spadek przychodów o 5,5 proc. i zarobku netto o 73,9 proc. Był to przede wszystkim rezultat mniejszej sprzedaży wyrobów foliowych, które mają zdecydowanie największy udział w osiąganych przez grupę wynikach. Istotnie zmalał też eksport. O kilkanaście procent wzrosła za to sprzedaż wyrobów wtryskowych. Ich udział w przychodach jest jednak dużo mniejszy niż produktów foliowych. TRF
Foto: GG Parkiet
Największy w Europie Środkowo-Wschodniej przetwórca tworzyw sztucznych odnotowuje w ostatnich kwartałach spadek rentowności. Powodem pogarszania się kondycji finansowej grupy Ergis był ostatnio m.in. wzrost kosztów prowadzenia działalności (droga energia i surowce oraz zwyżkujące obciążenia związane z wynagrodzeniami) i sytuacja rynkowa. Obecnie działania zarządu Ergisu koncentrują się na przywróceniu grupie utraconej rentowności. TRF
Foto: GG Parkiet
Ten rok przynosi systematyczne i duże zwyżki wyników finansowych grupie Plast-Box specjalizującej się w produkcji opakowań z plastiku. To w dużej mierze zasługa dokonanego pod koniec ubiegłego roku przejęcia firmy Stark Partner, która działa w tej samej branży co giełdowa spółka. Ponadto pozytywne efekty przynosi zakończony proces porządkowania struktury grupy kapitałowej, wprowadzane do oferty nowe produkty, rosnący eksport oraz dyscyplina kosztowa. TRF
Foto: GG Parkiet
Dla Radpolu, specjalizującego się w produkcji systemów do przesyłu energii, ciepła, wody i gazu, jednym z podstawowych celów jest poprawa rentowności. Z ostatnich danych wynika, że cel ten jest w pełni realizowany. Mimo że w I półroczu spółka zanotowała spadek przychodów o 3,6 proc., to jej czysty zarobek wzrósł aż o 160,7 proc. To konsekwencja świadomie prowadzonej polityki polegającej na rozwijaniu sprzedaży wyrobów zapewniających stosunkowo duże marże i ograniczaniu lub rezygnacji z wytwarzania tych o niskiej lub ujemnej marży. TRF
Foto: GG Parkiet
Od co najmniej kilku lat ogólny popyt na wyroby z tworzyw sztucznych w Polsce rośnie w tempie kilku procent rocznie. Co ważniejsze, zwyżki są znacznie większe niż średnia unijna. W powszechnej opinii taka tendencja powinna się utrzymać jeszcze przez minimum kilka lat.
Wzrostu zużycia tworzyw spodziewa się w najbliższych latach m.in. Erg. W ocenie zarządu wpływ na zwyżki na pewno będzie miał wzrost gospodarczy w naszym kraju. – Jednocześnie należy uwzględniać zmiany w strukturze zużycia poszczególnych grup tworzyw sztucznych. Obserwując aktualną sytuację, uzasadniona wydaje się być opinia, że zapotrzebowanie rynku na tworzywa z grupy poliolefin powinno rosnąć – mówi Grzegorz Tajak, prezes Ergu. W jego ocenie do stagnacji w branży może dojść w przypadku wystąpienia kryzysu ekonomicznego na świecie. Niezależnie od tego można oczekiwać spadku popytu na niektóre grupy wyrobów ze względu na unijne regulacje. Chodzi tu zwłaszcza o ograniczenia i zakazy dotyczące niektórych produktów z tworzyw, np. sztućców jednorazowego użytku. Z drugiej strony już teraz widać, że przedsiębiorstwa wprowadzają na rynek bardziej ekologiczne substytuty.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas