Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 17.11.2019 05:00 Publikacja: 17.11.2019 05:00
W III kwartale podstawowy dla Orlenu wskaźnik, czyli skonsolidowany zysk EBITDA LIFO, był o 31,7 proc. lepszy niż rok wcześniej. Tak dobry wynik został wypracowany głównie dzięki dodatniemu wpływowi czynników makroekonomicznych, wzrostowi wolumenu sprzedaży oraz wyższym marżom handlowym w hurcie i detalu. Koncern wykazał też rekordowy kwartalny przerób ropy i najwyższy w historii wynik w detalu. Wyniki byłby jeszcze lepsze, gdyby nie ujemny wpływ przeszacowania zapasów oraz wyższe koszty stałe i koszty pracy. TRF
Foto: GG Parkiet
Lotos, w okresie lipiec–wrzesień, zanotował 3,6-proc. spadek zysku EBITDA LIFO. To konsekwencja pogorszenia wyników na wydobyciu ropy i gazu, co z kolei wynikało w dużej mierze ze spadku rynkowych notowań obu surowców. Zysków nie udało się poprawić pomimo zwyżek uzyskanych na działalności rafineryjnej i handlowej. Gdańskiemu koncernowi w tym obszarze sprzyjało zarówno otoczenie (wzrost marży rafineryjnej), jak i działania podejmowane wewnątrz grupy (wysoki przerób ropy). TRF
Foto: GG Parkiet
Dla MOL Group, podobnie jak dla Lotosu, w ostatnich miesiącach szczególnie dotkliwe były spadki zysków z wydobycia ropy i gazu. Firma zanotowała też zmniejszenie średniej dziennej produkcji węglowodorów do 107,5 tys. boe (baryłki ekwiwalentu ropy). Mimo to wydobycie liczone od początku roku jest na poziomie 112 tys. boe, a więc powyżej celu zakładanego na cały rok. O kilka procent wzrosły za to zyski na działalności rafineryjno-petrochemicznej. To efekt poprawy marż i popytu na paliwa w Europie Środkowo-Wschodniej. TRF
Foto: GG Parkiet
Ten rok dla PGNiG wiąże się z mocnym pogorszeniem kondycji finansowej. Zdecydowały o tym przede wszystkim wyjątkowo niskie ceny błękitnego paliwa. Wystarczy zauważyć, że średni kurs gazu na rynku dnia następnego TGE spadł w III kwartale o 54 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2018 r. To miało negatywny wpływ zarówno na wyniki osiągnięte na działalności wydobywczej, jak i handlowej. Pogorszyła się też sytuacja w dystrybucji, o czym zdecydowała niższa o 5 proc. taryfa, która obowiązuje od 15 lutego. TRF
Foto: GG Parkiet
Giełdowe koncerny działające w branży ropy naftowej, gazu ziemnego i paliw płynnych czekają w najbliższych kwartałach istotne zmiany. Ich zarządy same mówią o tym coraz śmielej, mimo że na rynku ciągle jest wiele niewiadomych. Również analitycy zwracają uwagę na nieuchronnie nadchodzące zmiany.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas