Jerzy Lenard, wiceprezes PTE Kredyt Banku, zapowiedział, że połączenie tego towarzystwa i PTE Dom nastąpi prawdopodobnie w 2001 r. Obecnie opracowywana jest koncepcja fuzji, a więc nie przesądzone jest jeszcze, czy połączone zostaną zarówno towarzystwa, jak i fundusze, czy jedno z towarzystw przejmie zarządzanie połączonymi funduszami.
Zdaniem szefów PTE Kredyt Banku, połączenie obydwu towarzystw oraz zarządzanych przez nie funduszy stało się naturalną koleją rzeczy, po tym, jak należąca do belgijskiej grupy bankowo-ubezpieczeniowej KBC Verzekeringen, porozumiała się z Kulczyk Holding o zwiększeniu z 5% do 40% udziałów w Towarzystwie Ubezpieczeniowym Warta. KBC Bank NV wraz z podmiotami zależnymi jest głównym akcjonariuszem Kredyt Banku, który natomiast posiada 97,9% akcji PTE Kredyt Banku. Natomiast Towarzystwo Ubezpieczeniowe Warta wraz z Kulczyk Holding jest jedynym właścicielem PTE Dom.
Marek Jandziński, prezes PTE Dom, twierdzi że nie może potwierdzić tych informacji, jednak przyznaje, że logika wskazuje na dążenie do szybkiego połączenia towarzystwie nie tylko ze względów ekonomicznych, a również prawnych, gdyż jeden akcjonariusz nie może posiadać udziałów w dwóch PTE. OFE Dom, pod względem liczby klientów jest funduszem blisko trzykrotnie większym od OFE Kredyt Banku.
Liczba uczestników OFE Dom przekroczyła 180 tys., z czego około 130 tys. to członkowie, na których konta wpływają składki. W OFE Kredyt Banku jest to odpowiednio około 111 tys. i 42 tys. osób. Natomiast wartość aktywów zarządzanych przez OFE Dom jest ponad pięciokrotnie większa niż OFE Kredyt Banku. Na koniec listopada fundusze zarządzały bowiem aktywami w wysokości odpowiednio 123 mln zł i 23 mln zł.
A.G.