Porozmawiamy dziś o tym, jak zacząć inwestować w obligacje. Mamy dobrą okazję, w październiku na rynek miały trafić obligacje skarbowe o łącznej wartości 16-32 mld zł. Dlatego pierwszym pytaniem będzie – czy warto sięgać po obligacje, czy to jest dobry moment?
Zawsze warto mieć w portfelu część środków ulokowanych w obligacjach. Jeśli mamy środki, które mają nam dawać jakąkolwiek stopę zwrotu, a jednocześnie mają być ulokowane bezpiecznie, to obligacje skarbowe są właśnie tym rozwiązaniem, a zwłaszcza detaliczne obligacje skarbowe. Uważam, że każdy inwestor powinien takie instrumenty mieć. Obligacje możemy podzielić na dwie części, detaliczne obligacje skarbowe, które nie są notowane na żadnym rynku i obligacje skarbowe notowane na rynku, w Polsce przede wszystkim na rynku Catalyst. Dla inwestorów początkujących, którzy nie mają doświadczenia, to obligacje detaliczne powinny być pierwszym wyborem.
Przychodzi do pana nowy klient, który mówi, że chciałby oszczędzać, ale w spokojny, bezpieczny sposób, bo się nie zna. Co mu pan wtedy doradzi?
Jeśli spytamy ludzi w Polsce, gdzie oszczędzają, to wskazują zwykle na rachunek bankowy, lokatę i trzymanie gotówki w domu. I gdy ktoś do mnie ktoś przychodzi i mówi, że ma jakieś oszczędności i nie wie co z tym zrobić, to oczywiście, część takich oszczędności powinny być na rachunku bankowym, bo to mają być środki, które mają być dostępne dosłownie od zaraz, w pięć minut, na wypadek jakiejś potrzeby. Natomiast te, które nie muszą być dostępne w sposób natychmiastowy, gdy wystarczy, że będą dostępne w ciągu kilku dni, to tutaj wchodzą w grę właśnie albo lokaty albo obligacje skarbowe. Myślę, że jest wiele osób, które trzymają środki po prostu na rachunku bankowym, gdzie one praktycznie nie pracują albo zarabiają bardzo niewiele. W takiej sytuacji przesunięcie nawet części tych środków na obligacje, to już da wymierny pozytywny efekt. Dlatego pierwsze co bym rekomendował, to żeby za część tych środków po prostu kupić detaliczne obligacje skarbowe.
Czy w każdym banku mogę kupić obligacje skarbowe, czy tutaj są jakieś ograniczenia?
Detaliczne obligacje skarbowe w tym momencie sprzedają dwa banki, czyli PKO BP i Pekao SA. Jeśli mówimy o tych obligacjach skarbowych notowanych na rynku, to oferuje je każde biuro maklerskie, które oferuje dostęp do rynku giełdowego. W pierwszym kroku proponuję wejść na stronę obligacjeskarbowe.pl, gdzie są opisane detaliczne obligacje skarbu państwa, tam dowiemy się, jakie mamy rodzaje, jakie jest oprocentowanie, bo detaliczne obligacje skarbowe też są różne.
Można mieć pewne opory przed inwestowaniem w obligacje, które mają długi termin, na przykład na dziesięć lat, bo nie wiadomo nigdy, kiedy takich większych pieniędzy możemy potrzebować. Czy z takich detalicznych obligacji skarbowych można w każdym momencie wyjść? A jeśli tak, to jak możemy odzyskać pieniądze?
Proszę pamiętać, że z tych obligacji można w każdym momencie wyjść. Gdy kupimy obligacje i one są już na naszym rachunku, to my w dowolnym momencie możemy złożyć wniosek o umorzenie części albo całości. Trzeba parę dni poczekać, żeby te środki spłynęły na nasz rachunek. Trzeba pamiętać, że gdy umarzamy te obligacje przed terminem, to zapłacimy tzw. karę za przedterminowe umorzenie, jej wysokość zależy od terminu obligacji. To nie zmienia faktu, że w mojej opinii to jest naprawdę bardzo dobry instrument. I te obligacje, zwłaszcza 4- i 10-letnie indeksowane inflacją, to jest coś, czego nie ma na rynkach zachodnich. Myślę, że polscy inwestorzy nie mają świadomości, że w detalicznych obligacjach skarbowych indeksowanych inflacją mają naprawdę fantastyczny instrument do dyspozycji, którego większość inwestorów w rynkach zagranicznych w ogóle po prostu nie ma.