Rekordowe pozycje na bitcoionowych kontraktach rzucają cień na statystyki

Ta strategia znana jest jako handel bazowy. Polega na zarabianiu na różnicach cen tego samego instrumentu bazowego w transakcjach spot (natychmiastowych) i w kontraktach terminowych.

Publikacja: 12.06.2024 08:57

Rekordowe pozycje na bitcoionowych kontraktach rzucają cień na statystyki

Foto: AdobeStock

To królestwo funduszy hedgingowych wspomaganych kredytem. Mimo gry na krótkich pozycjach nie wolno na tej podstawie wyciągać wniosków o dominującym niedźwiedzim nastawieniu funduszy hedgingowych co do perspektyw cen na rynku transakcji natychmiastowych i kontraktów terminowych, zaznacza agencja Bloomberg.

Jest to prawdopodobnie rezultatem coraz bardziej popularnej neutralnej strategii funduszy hedgingowych.

Pozycje o wartości 7,5 miliarda dolarów

Ta strategia znana jest jako handel bazowy. Polega na zarabianiu na różnicach cen tego samego instrumentu bazowego w transakcjach spot (natychmiastowych) i w kontraktach terminowych.

Właśnie handel bazowy ma największy udział w statystykach krótkiej sprzedaży.

- Popularność transakcji bazowych można zaobserwować w statystykach krótkich pozycji funduszy hedgingowych na kontraktach CME BTC — wskazuje Ravi Doshi, ekspert firmy brokerskiej FalconX.

Obecnie wartość takich pozycji wynosi ponad 7,5 miliarda dolarów wobec zaledwie 2 miliardów trzy lata temu.

Czytaj więcej

Rekord bitcoina trzeszczy w szwach, celebryci w akcji, stado ruszyło

Transakcje bazowe mocno zyskały na popularności w środowisku aktywów cyfrowych w 2024 roku, kiedy w drugiej dekadzie stycznia wystartowały fundusze ETF bezpośrednio inwestujące w najpopularniejszą kryptowalutę.

Umożliwiają one traderom kupno ETF oraz sprzedaż kontaktów na bitcoina po wyższej cenie i zainkasowanie zarobku na różnicy cen.

Bitcoinowe fundusze ETF znacznie ułatwiły przeprowadzanie takich transakcji, gdyż na tej parze można handlować na regulowanym rynku brokerskim i prościej inicjować takie transakcje.

Rosnące zainteresowanie krótkimi pozycjami na kontaktach terminowych zbiegło się z większym popytem na bitcoinowe ETF typu spot, których aktywa przez ekspertów Bloomberga szacowane są na ponad 61 miliardów dolarów.

„Mięsiste” premie traderów

Jednak nie można tego traktować jako głównego czynnika sterującego napływem pieniędzy do funduszy ETF, przestrzega Vetle Lunde, starszy analityk firmy K33 Research.

Przekonuje on, że głównym źródłem napływu środków jest organiczny ukierunkowany popyt a nie traderzy motywowani chęcią zarobienia „mięsistych”’premii na arbitrażu

Transakcje bazowe były szczególnie opłacalne od końcówki listopada do połowy marca. Wtedy można było na nich zarobić około 20 proc.. Później zmalały do 11-16 proc. a ostatnio zarobek sięgał zaledwie 6 proc.

Zniekształcone statystyki bitcoinowych ETF

Jednak popularność handlu bazowego może w krótkim terminie zniekształcać dane o napływie pieniędzy do bitcoinowych ETF i zainteresowaniu inwestorów ta klasą aktywów.

Od drugiej dekady stycznia napływy netto do tych funduszy wyniosły 15,6 mld USD, ale wczoraj odpłynęło z nich 65 mln dolarów.

- Napływy netto do bitcoinowych ETF są monitorowane codziennie, ale nie zawsze świadczą o organicznym popycie na bitcoiny - zastrzega Doshi z FalconX.

Kryptowaluty
Bitcoin z kolejnym rekordem. Rynek mocno liczy na Donalda Trumpa
Kryptowaluty
Melania Trump wyemitowała memiczną kryptowalutę
Kryptowaluty
W ciągu dwóch lat kurs bitcoina może dojść do 250 tys. dolarów
Kryptowaluty
Czy kurs bitcoina zdoła mocniej się wybić?
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Kryptowaluty
Jak bitcoinowy ETF BlackRock zdeklasował rywali i zmiótł rekordy
Kryptowaluty
Czy kryptowaluty dadzą znów świetnie zarobić?