Zakłada ono nie tylko zawarcie układu z wierzycielami, aby uniknąć upadłości, ale również wymaga podjęcia działań naprawczych.
Od momentu decyzji sądu o otworzeniu postępowania restrukturyzacyjnego: a) spółka jest chroniona przed egzekucją oraz naliczaniem odsetek od zobowiązań (np. kredytów bankowych), b) wierzyciele nie mogą zająć składników majątkowych spółki, a wierzyciele rzeczowi nie mogą zaspokoić się z rzeczy. Oprócz wspomnianych powyżej korzyści dotyczących ochrony bieżącej płynności spółki postępowanie sanacyjne daje zarządowi szereg ułatwień w obszarze redukcji kosztów, w tym przede wszystkim zawiesza obowiązywanie wielu zobowiązań pracowniczych. Do tej pory nie była to procedura popularna, szczególnie względem przedsiębiorstw państwowych.
Jako pierwsza skorzystała z tej formy restrukturyzacji PKP Cargo SA (która jako spółka powołana ustawą dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji i restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe nie posiada zdolności upadłościowej) i skuteczność jej wprowadzenia będzie kluczowa dla sytuacji innych polskich przedsiębiorstw, które obecnie znajdują się w podobnej sytuacji.
W przypadku sukcesu działań względem PKP Cargo postępowanie sanacyjne może zyskać na znaczeniu jako skuteczny sposób restrukturyzacji przedsiębiorstwa.