Wśród dużych podmiotów wzrost cen swoich papierów odnotował Getin Noble Bank – dotyczył on 17 z 37 notowanych serii i wynosił od 0,1 do 2,4 pkt proc. Głównymi spadkowiczami były firmy pożyczkowe w odpowiedzi na projekt nowelizacji tzw. ustawy antylichwiarskiej.

Wśród obligacji najbardziej dotkniętych pomysłami legislacyjnymi znalazły się IPF (Provident), Capital Service (KredytOK), Everest Capital (Bocian Pożyczki) i SMS Kredyt. Ceny ich najbardziej zniżkujących papierów spadły w ciągu ostatnich pięciu sesji odpowiednio o 6,7, 6, 4,2 i 4 pkt proc.

Wszystko zaczęło się od projektu nowelizacji tzw. ustawy antylichwiarskiej, która w istotnym stopniu ingerowałaby w działalność firm pożyczkowych, a przede wszystkim mogłaby istotnie ograniczyć generowane przez nie zyski. Głównym założeniem tej nowelizacji jest ograniczenie łącznych kosztów pożyczek – odsetek oraz wszelkich opłat pozaodsetkowych do poziomu odsetek maksymalnych i odsetek maksymalnych za opóźnienie. Branża alarmuje, że wprowadzenie tej ustawy właściwie przekreśla dalszą działalność podmiotów, natomiast kancelarie prawne wskazują na niedociągnięcia w projekcie, w tym sprzeczność z ustawą o kredycie konsumenckim i prawie bankowym. Na ostateczną wersję projektu jeszcze czekamy. Nie brakuje głosów wskazujących, że przyjęcie ustawy w obecnym brzmieniu może się odbić nie tylko na branży pożyczkowej, ale również na wszystkich uczestnikach rynku dłużnego – w tym oczywiście Catalyst.

Kruk konsekwentnie zwiększa finansowanie i prowadzi intensywną ekspansję zagraniczną. Po pozyskaniu dwa tygodnie temu 40 mln zł w obligacjach kierowanych do klientów detalicznych tym razem sięgnie po finansowanie z emisji akcji. Emisja ta będzie prowadzona w subskrypcji prywatnej, a windykator zamierza wyemitować 1 mln akcji serii G. Obecna wycena akcji Kruka wynosi 221 zł za walor, co po przyłożeniu możliwego dyskonta do emisji daje pogląd na potencjalną wielkość pozyskanego kapitału. Pozyskane fundusze bezpośrednio przełożą się na poprawę wskaźników dłużnych, co powinno ucieszyć obligatariuszy.