Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 21.02.2017 07:00 Publikacja: 21.02.2017 07:00
Grzegorz Zatryb, główny strateg, Skarbiec Holding
Foto: Archiwum
Inwestorzy najwyraźniej nie do końca są przekonani, że otoczenie makroekonomiczne uległo trwale zmianie z deflacyjnego na inflacyjne. Ubiegłotygodniowe dane o dynamice PKB w strefie euro były argumentem dla sceptyków, była ona bowiem nieco niższa od oczekiwań. Polityka odcisnęła swoje piętno na francuskich obligacjach rządowych, które w związku z przedwyborczym zamieszaniem są coraz tańsze, spread do bundów osiągnął bowiem poziom niewidziany od 2012 r. Inwestorów wystraszyła też wypowiedź Marine Le Pen, która zapowiedziała, że w razie opuszczenia przez Francję wspólnego obszaru walutowego wszystkie obligacje zostaną przekonwertowane na nowego franka. Jest to pogróżka jak najbardziej realna, gdyż francuskie papiery skarbowe są emitowane na podstawie prawa krajowego i rząd ma tu pełną suwerenność. Zresztą przyszłość strefy euro zapowiada się coraz ciekawiej. Parlament Europejski poparł bowiem pomysł stworzenia odrębnego budżetu dla krajów, które przyjęły wspólną walutę, co może być bardzo korzystne, bo od dawna strefie euro wytykano brak wspólnej polityki fiskalnej.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Żyjemy w epoce pełnej turbulencji na rynkach finansowych – pandemie, konflikty zbrojne, niepewność polityczna, widmo kryzysu zadłużenia w USA i dynamicznie zmieniające się polityki gospodarcze na świecie sprawiają, że inwestorzy szukają sposobów na ochronę swojego kapitału, jaki i zachowanie możliwości osiągnięcia zysków - nawet w 'trudnych' warunkach.
Szybciej, prościej, bardziej dynamicznie – tego dziś oczekują klienci od branży leasingowej. Chodzi o błyskawiczne decyzje, minimalne formalności i pełną integrację usług finansowych.
Stabilizacja inflacji: w I kwartale ceny rosły średnio o 4,9 proc., o 0,5 pkt proc. mniej, niż przewidywała marcowa projekcja NBP.
Członek RPP Ireneusz Dąbrowski uważa, że obniżka stóp w tym roku jest tak samo prawdopodobna, jak ich pozostawienie bez zmian.
Dwa miesiące temu wydawało się, że w biotechnologii już chyba gorzej być nie może. Jednak rzeczywistość okazała się odmienna.
Rynek liczy na obniżki stóp w drugiej połowie 2025 r., ale RPP pozostaje ostrożna – inflacja trwale ma wrócić do celu dopiero w 2027 r.
W środę turecka lira traciła w relacji do dolara nawet 12, a tamtejsza giełda 9 proc. To efekt aresztowania burmistrza Stambułu, polityka opozycji.
Dzisiejsza sesja upływa w atmosferze wyczekiwania na wieczorne wystąpienie Donalda Trumpa w sprawie ceł, które ma zacząć się już po zamknięciu handlu przy Wall Street. Krajowi inwestorzy czekają zaś na decyzję Rady Polityki Pieniężnej.
Na rynkach finansowych nadal mamy wyczekiwanie na decyzje prezydenta USA dotyczące stawek ceł zwrotnych, jakie mają być ogłoszone jeszcze dzisiaj.
Dzisiejsza sesja na globalnych rynkach ma szansę trwale zapisać się w historii. Donald Trump ogłosi dziś nowy, szeroki zestaw taryf celnych, na wciąż niesprecyzowaną liczbę krajów i towarów. Ale rynki bynajmniej nie podzielają 'optymizmu' prezydenta Stanów Zjednoczonych i od początku chcą wierzyć, że cała narracja wojny handlowej jest tylko złym snem, który zniknie co najmniej tak szybko, jak szybko zagościł w agendzie nowej administracji.
Deweloper uplasował emisję o wartości 180 mln zł z bardzo atrakcyjną dla siebie marżą. Wpływy pozwolą na inwestycje, ale też wcześniejszy wykup najdroższej w obsłudze serii obligacji.
Średnia prognoza wzrostu indeksu S&P 500 na 2025 r. stawiana przez największe banki inwestycyjne wynosiła w styczniu około 13 proc.
Wall Street zawróciło ze strat na otwarciu, przekuwając gorszy od oczekiwań wskaźnik ISM dla przemysłu w kolejny powód, dla którego Rezerwa Federalna powinna wrócić do cyklu obniżek.
Pierwsza sesja nowego kwartału na Giełdzie Papierów Wartościowych skończyła się mocnymi zwyżkami najważniejszych indeksów. WIG20 wzrósł o 1,71 procent przy obrocie zbliżonym do 1,43 miliarda złotych, gdy indeks szerokiego rynku WIG zyskał 1,62 procent z licznikiem pokazującym przeszło 1,70 miliarda złotych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas