Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 14.10.2017 10:42 Publikacja: 14.10.2017 10:42
Foto: materiały prasowe
W dokumencie tym amerykański bank centralny potwierdził, że zamierza podnieść stopy procentowe w grudniu, jednocześnie jednak wyrażono w nim również zaniepokojenie niższą od oczekiwań inflacją w gospodarce amerykańskiej. W obawy o inflację wpisały się również piątkowe dane nt. inflacji CPI z USA. W przypadku tych odczytów wskaźnik bazowy niespodziewanie pozostał bez zmian we wrześniu na poziomie 1,7 proc.
Dane te przełożyły się na cofnięcie się rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. Rentowności 10-latek USA, które jeszcze tydzień temu testowały poziom 2,4 proc., wspierane przez publikacje założeń reformy podatków w USA, powróciły w tym tygodniu do poniżej 2,3 proc. Konsolidacja rentowności 10-latek USA poniżej 2,4 proc. wydaje się prawdopodobna w najbliższym czasie, a ewentualnie impulsu do wybicia się powyżej tego poziomu mogłyby raczej dostarczyć tylko wybór na prezesa Fedu jednego z kandydatów do tej funkcji, znanego jastrzębia, Kevina Warsha lub też sygnały postępu w pracach nad reformą podatków. Tak długo jak rentowności 10-latek USA pozostawać będą poniżej 2,4 proc., ograniczony będzie potencjał do umocnienia dolara. W przypadku kursu EURUSD w najbliższych dniach prawdopodobna jest kontynuacja ruchu w zakresie 1,17–1,19 w oczekiwaniu na rozstrzygnięcia kryzysu politycznego w Hiszpanii.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rentowności polskich SPW delikatnie spadały w poniedziałek, co mogło mieć związek ze zbliżającym się posiedzeniem RPP.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Pozytywne nastroje utrzymały się na krajowym parkiecie, dzięki czemu indeksy mogą kontynuować zeszłotygodniowe odbicie.
Analiza techniczna, fundamentalna, a może dostęp od ucha „prezesa” są gwarantem odgadnięcia, co się dzieje na rynkach?
W obliczu pojawiających się od czasu do czasu ostrzeżeń o ryzyku stagflacji nie sposób uniknąć refleksji nad pomysłem podniesienia celu inflacyjnego banków centralnych w USA i strefie euro.
Sytuacja na wykresie eurodolara wskazuje, że szczyt notowań może być bliski uformowania.
EBC, Fed oraz inne banki centralne będą musiały znaleźć trudną równowagę między obawami o wzrost gospodarczy a ryzykiem inflacyjnym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas