Oszczędności lokuję w...
mojej własnej firmie, wciąż reinwestując każdy grosz.
Giełda kojarzy mi się z...
niepewnością.
Do 2030 roku giełdowe indeksy wzrosną o...
Aktualizacja: 22.11.2024 15:03 Publikacja: 04.09.2022 07:00
Anna Streżyńska, CEO MC2 Innovations, spółki z Grupy Lux Med
Foto: materiały prasowe
Oszczędności lokuję w...
mojej własnej firmie, wciąż reinwestując każdy grosz.
Giełda kojarzy mi się z...
niepewnością.
Do 2030 roku giełdowe indeksy wzrosną o...
zostawiam to fachowcom.
...a za euro zapłacimy...
Nie „zapłacimy”, bo euro będzie naszą walutą.
Aby stwierdzić „wystarczy”, na bankowym koncie trzeba zgromadzić...
Nigdy nie ma „wystarczy” – bez podporządkowania życia pieniądzom warto gromadzić, bo jest się z kim dzielić. Dookoła wielu potrzebujących, a także wiele okazji do pomocy różnym ciekawym inicjatywom i biznesom.
Moim autorytetem jest... i/lub Moim wzorem do naśladowania w biznesie jest…
Nie mam wzorów. Uczę się od wielu osób, odbywam bardzo wiele spotkań i staram się inspirować, a czasem nawet pocieszać historiami wielu osób, z reguły mało znanych i niemających oficjalnych biografii, upiększających rzeczywistość. Wzory się zmieniają, wraz z tym, jak zmienia się etap rozwoju mojego biznesu.
Najlepsza rada, jaką kiedykolwiek otrzymałam, to...
Staraj się, żeby we wszystkich dziedzinach życia utrzymywać spokojne 4 z minusem. Nie skorzystałam jeszcze z tej rady, padła ona niedawno z ust mojego dawnego współpracownika, którego pracowitość, spokój i uczciwość jest wzorowa. Ale ta rada mnie zainspirowała, ponieważ perfekcjonizm i ambicja zabijają we mnie satysfakcję z tego, co osiągam.
Ponadto, ów kolega uświadomił mi, że najwyższa nota w jednej dziedzinie prowadzi często do zaniedbań w drugiej. I to jest prawda.
Jestem szczególnie dumna z...
mObywatela, który jest moim pomysłem i w pierwszej wersji powstał za mojej kadencji w resorcie cyfryzacji. Komisja Europejska w 2021 uznała go za najbardziej innowacyjne rozwiązanie z zakresu e-tożsamości. Udowodniłam, że interes i wygoda obywatela są ważniejsze od widzimisię administracji. Jestem dumna ze wszystkich rozwiązań, przy których pracowałam, ale to jest prawdziwie moje dziecko. Urzędnicy pukali się w głowę, dziennikarze pisali „gadżet Streżyńskiej”, politycy zablokowali. Wizjonerstwo wymaga odwagi i odporności, więc jestem też dumna z mojego zespołu, który nigdy się nie poddał.
Gdybym dostała w spadku milion…
Milion nie wystarczy na nic dużego w branży, w której chcę w przyszłości inwestować, czyli w badaniach nad opóźnianiem starzenia się mózgu.
Cenię osoby...
które nie kłamią i mają odwagę wziąć odpowiedzialność za słowa lub przyznać się do błędu.
Za 10 lat będę...
poważnym inwestorem w biznesie technologii medycznych.
W wolnej chwili...
czytam.
Jeśli wakacje, to...
tylko aktywne. Ciekawe miejsca, zabytki i dobre jedzenie to co roku mój plan.
Ostatnio przeczytana książka to...
„Na południe od Broad” Pata Conroya. Polecam, jedna z wciągających, złożonych, wielkich amerykańskich powieści osadzonych w społecznych rewolucjach XX wieku.
Energię i optymizm do działania czerpię...
z kontaktów z ludźmi, nie tylko przyjaciółmi.
Patronem kobiecych kwestionariuszy jest Klub Inwestorek Indywidualnych
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: parkiet.com
Standard E5, który dotyczy wykorzystania zasobów oraz gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ), zamyka w klamrę wszystkie standardy środowiskowe.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
Standard ESRS E5 Wykorzystanie zasobów oraz gospodarka o obiegu zamkniętym jest jednym z dziesięciu standardów tematycznych, które obok standardów przekrojowych ESRS 1 i 2 tworzą zestaw standardów powszechnych wprowadzonych w 2022 roku dyrektywą dotyczącą sprawozdawczości spółek w zakresie zrównoważonego rozwoju (Corporate Sustainability Reporting Directive, CSRD).
Politycy na poziomie Unii Europejskiej i krajowym muszą działać, promując proste i niedrogie opcje inwestycyjne – wskazuje Verena Ross, przewodnicząca Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA).
"Bycze" prognozy dla złota wciąż się pojawiają. Nawet jednak optymiści spodziewają się, że droga do nowych rekordów może być bardzo wyboista.
Samodzielne prowadzenie księgowości to przede wszystkim oszczędności i większa kontrola nad finansami firmy. To również wyzwania, wymagające sprawdzonych rozwiązań. Mała Księgowość pozwala podjąć się tego zadania i mieć pewność, że dobrze je wykonasz.
Kapitał zostaje zasysany z rynków wschodzących i trafia do Stanów Zjednoczonych. Widać to nie tylko po zachowaniu rynku akcji, ale też złotego – wskazuje Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.
Wydaje się, że S&P500 dyskontuje z nawiązką dobrą końcówkę roku i to, co może się wydarzyć w 2025 r. Rośnie ryzyko schłodzenia nastrojów inwestorów w Stanach. U nas dużo będzie zależało od kursu złotego i banków – mówi Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa w Noble Securities.
Po fali wyprzedaży notowania hutniczej grupy efektownie odbiły od dna. W ciągu czterech ostatnich sesji kurs Cognora poszybował w górę o blisko 30 proc.
Donald Trump i jego ludzie planują zwiększyć wydobycie ropy naftowej w USA akurat wtedy, gdy podaż na rynku zaczyna coraz mocniej górować nad popytem. To powinno skutkować więc niższymi cenami na stacjach benzynowych.
Wyniki biotechnologicznej spółki całkowicie rozminęły się z oczekiwaniami rynku. Przychody podbiło duże zdarzenie jednorazowe. Jakie będą kolejne kwartały?
Backlog na 2025 r. wynosi 106 mln zł i jest wyższy o 26 proc. niż rok wcześniej, a w ujęciu znormalizowanym aż o 54 proc. Zapowiadane przez nas odbicie stało się faktem - powiedział podczas dzisiejszej konferencji prezes Bogusław Sieczkowski.
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił we wtorek zmiany w doktrynie nuklearnej swojego kraju, co wywołało ostrą wyprzedaż na warszawskiej giełdzie i dosyć umiarkowane spadki na innych europejskich rynkach akcji.
Przed XV-wieczną kamienicą w Lublinie do niedawna często stał Rolls-Royce. Dziś Janusz Palikot nie ma już ani luksusowego auta, ani kamienicy, którą właśnie przejęła spółka Specinvest. Palikot był jej winny 39,25 mln zł. Dla tego wierzyciela komornik licytuje też akcje Manufaktury.
Sytuacja na warszawskiej giełdzie staje się coraz bardziej skomplikowana. Indeksy mocno tracą na wartości. O ich przyszłości będziemy rozmawiać we wtorek w Parkiet TV. Gościem Przemysława Tychmanowicza będzie Daniel Kostecki, analityk CMC Markets, pierwszy niedźwiedź wśród analityków. Start rozmowy o godz. 12.00. Naszego gościa zapytamy m.in.:
Przekonuje, że oferta grupy od wielu już lat nie jest ofertą sezonową, i jest dobrze dopasowana do oczekiwań klientów również w końcówce roku. Jednymi z kluczowych obszarów wzrostu nadal będą e-commerce i eksport.
Standard ESRS E5 Wykorzystanie zasobów oraz gospodarka o obiegu zamkniętym jest jednym z dziesięciu standardów tematycznych, które obok standardów przekrojowych ESRS 1 i 2 tworzą zestaw standardów powszechnych wprowadzonych w 2022 roku dyrektywą dotyczącą sprawozdawczości spółek w zakresie zrównoważonego rozwoju (Corporate Sustainability Reporting Directive, CSRD).
Po fali wyprzedaży notowania hutniczej grupy efektownie odbiły od dna. W ciągu czterech ostatnich sesji kurs Cognora poszybował w górę o blisko 30 proc.
Znów bardzo słabe dane przyniosły wstępne odczyty indeksu PMI dla strefy euro oraz osobno Niemiec i Francji. Nie widać śladu ożywienia w przemyśle, a koniunktura w usługach tąpnęła.
Para USDPLN jeszcze wczoraj wybiła się na nowy szczyt w ślad za spadkiem EURUSD na nowe minima. Uwagę zwraca jednak stabilizacja EURPLN wokół 4,34, a więc grosz poniżej poziomów obserwowanych wczoraj (4,35). Czy to sygnał, że polska waluta zaczyna pomału szukać poziomu równowagi?
Po spokojnym poranku na rynkach Starego Kontynentu nie ma już większego śladu. Publikacja danych z głównych gospodarek podkopała tlący się optymizm inwestorów.
Rozczarowujące dane PMI ze strefy euro są powodem dla którego rynek zaczął wyraźnie podbijać oczekiwania, co do głębszej obniżki stóp przez ECB w grudniu ( o 50 punktów baz.) i wytłumaczeniem załamania się kursu euro na globalnych rynkach. Para EURUSD naruszyła wsparcie przy 1,0450 i gwałtownie zeszła w okolice 1,0332.
Koniec tygodnia na rynku walutowym wiąże się z powrotem siły jena, który po wczorajszych komentarzach Kazuo Uedy, prezesa japońskiego banku centralnego (Bank of Japan; BoJ), odrobił stratę względem dolara z całego tygodnia. Aprecjacja jena nie zwalnia, kurs USDJPY schodzi dzisiaj o kolejne 0,1% w dół do poziomu 154,38, a to wcale nie koniec presji prowzrostowej na japońskiej walucie.
To konsekwencja wypracowania w III kwartale znaczenie słabszych wyników finansowych od powszechnie oczekiwanych. W tym czasie rentowność grupy istotnie się pogorszyła, co było głównie efektem słabych rezultatów osiągniętych przez spółkę matkę.
Notowania głównej pary walutowej (EUR/USD) osuwają się w piątkowy poranek o 1 proc., do 1,037.
Wyniki kwartalne Elektrotimu wypadły lepiej niż zakładali analitycy. To zachęciło inwestorów do zakupów akcji spółki, które w pierwszych minutach piątkowej sesji drożały o ponad 6 proc., ustanawiając nowy historyczny rekord.
Mimo czwartkowego spadku akcj MicroStrategy o ponad 16 proc. walory spółki wzrosły o ponad 50 proc. od zwycięstwa przyjaznego kryptowalutom prezydenta-elekta Donalda Trumpa na początku listopada.
Ryzyko geopolityczne odeszło trochę na bok, a to pomaga w poprawie sytuacji na krajowym parkiecie. Wczoraj WIG20 przewodził w zwyżkach na Starym Kontynencie. W Nowym Jorku indeksy znów kierują się w stronę rekordowych pułapów. Kolejne szczyty wyznacza bitcoin.
Mimo coraz bogatszej palety narzędzi spółki niechętnie sięgają po rozwiązania budujące relację z akcjonariuszami. Czy to się zmieni?
Donald Trump i jego ludzie planują zwiększyć wydobycie ropy naftowej w USA akurat wtedy, gdy podaż na rynku zaczyna coraz mocniej górować nad popytem. To powinno skutkować więc niższymi cenami na stacjach benzynowych.
Ryvu, Selvita czy Celon – to firmy, które według analityków są niedowartościowane.
Liczba pozwów dotycząca kredytów w złotych, tych hipotecznych i gotówkowych, może nie jest zawrotnie duża, ale w tym roku podwoiła się. Na razie banki nie boją się powtórki z sagi frankowej, jednak pewności mieć nie mogą.
ETF-y inwestujące w najpopularniejszą kryptowalutę w ciągu 10 miesięcy przyciągnęły już łącznie 100 mld USD netto. Inwestorzy korzystają z dobrych wiadomości z USA.
W środę symbolicznie zakończył się sezon publikacji wyników w USA. Dane podała bowiem Nvidia, czyli lider hossy sztucznej inteligencji.
Dla rynku obligacji im więcej problemów w gospodarce czy geopolitycznych strachów, tym lepiej, o ile jednak inwestorzy zagraniczni całkiem nie odwrócą się od Polski.
Budynki biurowe w Polsce są relatywnie młode, ale i one mierzą się z czynnikami ryzyka związanymi z szeroko pojętym starzeniem się. W zachodnich metropoliach nawet 80 proc. zasobów jest poważnie zagrożonych spadkiem atrakcyjności i wartości.
Przede wszystkim razi słabość sektora bankowego, który dopiero podczas czwartkowej sesji dość nieśmiało zaczął odrabiać straty.
Wzrost napięcia i obaw związanych z eskalacją wojny w Ukrainie spowodował wzrost zmienności i uderzył w rynek giełdowy.
PMI dla przemysłu i usług w listopadzie w strefie euro i USA, wyniki kwartalne opublikują Grupa Amica, Selena FM. Oto co wydarzy się dziś w biznesie i gospodarce w Polsce oraz na świecie.
Szef SEC Gary Gensler zapowiedział, że ustąpi 20 stycznia, gdy administracja prezydenta elekta Donalda Trumpa przejmie władzę, kończąc tym samym kadencję, w której zasłynął z ostrej polityki wobec branży wirtualnych walut
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas