Co dyrektywa o raportowaniu niefinansowym mówi o prawach człowieka?
Dyrektywa wprowadza ramy raportowania niefinansowego i pokazuje, na jakich obszarach powinniśmy się skupić. Jednym z tych obszarów są prawa człowieka, zaraz obok kwestii społecznych, środowiskowych, pracowniczych i przeciwdziałania korupcji. Prawa człowieka są tak samo ważne jak te pozostałe obszary. W każdym z obszarów trzeba raportować polityki, które mamy, np. kodeksy etyczne. Taki kodeks musi poruszać kwestie praw człowieka, powinien być on przyjęty przez zarząd. Samo posiadanie kodeksu/polityki oczywiście nie wystarczy, trzeba ją stosować. Oprócz tego trzeba opisać funkcjonowanie tego kodeksu/polityki – w jakim stopniu on funkcjonuje i jest przestrzegany. Trzeba opisać wyniki stosowania takiej polityki np. poprzez system szkoleń, system certyfikacji, obowiązkowe szkolenia. Oczywiście to, jakie prawa człowieka chronimy szczególnie, najczęściej wynika z charakteru działalności danej spółki. Proces tworzenia kodeksu etycznego powinien się zacząć od zidentyfikowania wartości, jakimi kierujemy się w organizacji, ale musimy uwzględnić też inne aspekty – środowiskowe, antykorupcyjne, pracownicze.
Czy ustawa o rachunkowości wnosi w tym zakresie coś nowego?
Ustawa głównie powtarza tę dyrektywę i uszczegółowia przepisy, ale najważniejsze kierunki raportowania zawarte są w tej dyrektywie, a także innych, dodatkowych aktach.
Do dyrektywy Komisja Europejska wydała wytyczne. Mają status niewiążących, mają pomóc w raportowaniu niefinansowym. Co KE podpowiedziała w nich w zakresie praw człowieka?