Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 21.08.2020 22:00 Publikacja: 21.08.2020 22:00
Magdalena Raczek-Kołodyńska, wiceprezes zarządu, Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych
Foto: materiały prasowe
Czym są prawa człowieka?
Są to prawa, które przysługują każdej jednostce ludzkiej. Są to prawa niezbywalne, powszechne i przyrodzone. Prawa człowieka są to prawa niewzajemne, tzn. należą się one człowiekowi niezależnie od jakiejkolwiek jego aktywności w zakresie świadczeń. Miarodajną listą podstawowych praw człowieka jest lista z Międzynarodowej Karty Praw Człowieka, na którą składają się: Powszechna Deklaracja Praw Człowieka wraz z Międzynarodowym Paktem Praw Obywatelskich i Politycznych oraz Paktem Praw Gospodarczych, Społecznych i Kulturalnych. Już w latach 70. wyróżniono trzy generacje praw człowieka. Prawa człowieka I generacji zostały zdefiniowane i zapisane przez ONZ w Międzynarodowym Pakcie Praw Obywatelskich i Politycznych. I generacja praw człowieka ma charakter fundamentalny i ich przestrzeganie nie podlega jakiejkolwiek swobodzie decyzyjnej po stronie państwa. Jedyną dopuszczalną forma ingerencji państwa w prawa I generacji jest konieczność ochrony praw i dóbr innych jednostek. W I generacji praw człowieka mamy bowiem takie prawa jak prawo do życia, prawo do wyrażenia opinii, prawo do wolności, w tym wolności osobistej, prawo do równości wobec prawa, jak również prawo do tajemnicy korespondencji, prawo do prywatności. Prawa II generacji to m.in. prawo do pracy, prawo do godziwego wynagrodzenia, prawo do tworzenia związków zawodowych, prawo do wypoczynku, prawo do ochrony zdrowia. Realizacja praw II generacji wymaga aktywności po stronie państwa w zakresie stworzenia określonych ram prawnych. Do III generacji praw człowieka zalicza się m.in. prawo do zdrowego środowiska naturalnego, prawo do ochrony danych osobowych. W kontekście praw człowieka ważne jest to, aby odróżniać „prawo" od słowa „wolność". Prawo odnosi się bowiem do uprawnień – prawo „do" – nadanych przez konkretne regulacje, natomiast „wolność" jest rozumiana jako wolność od czegoś w znaczeniu granic ingerencji najczęściej państwa w określone sfery funkcjonowania jednostki ludzkiej
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Mający obecnie miejsce proces wdrożenia dyrektywy Women on Boards, której celem jest zapewnienie bardziej zrównoważonej reprezentacji kobiet i mężczyzn we władzach firm, budzi wiele emocji.
Próby zwiększenia udziału kobiet w zarządzaniu napotykają wiele problemów. Czy chodzi o politykę, czy o spółki giełdowe, czy o związki sportowe – wszędzie padają podobne argumenty. W przypadku spółek giełdowych postanowiliśmy te argumenty przeanalizować i wyszło, że są one zwyczajnie nieprawdziwe.
W Polsce wśród inwestorów indywidualnych najpopularniejszymi spółkami w 2024 roku były zdecydowanie firmy technologiczne. W pierwszej dziesiątce najchętniej kupowanych w tym roku akcji jest ich aż siedem.
Zachowanie indeksu WIG20 wpisuje się w jego historyczne zależności. Gdyby udało mu się wyjść na wyraźnie wyższe poziomy, wtedy można byłoby nabrać większej wiary we wzrosty – mówi Daniel Kostecki, analityk CMC Markets.
Elektromobilność to dzisiaj już nie jest pytanie „, czy”, tylko „jak”. Jaki samochód wybrać? O jakiej mocy? Z jak dużą baterią? Wreszcie, z jaką ładowarką?
Citi oczekuje, że cena ropy Brent będzie wynosić w 2025 r. średnio 67 dolarów za baryłkę, w porównaniu z poprzednią prognozą 62 dolarów. Podniósł także średnią prognozę dla ropy WTI do 63 dolarów za baryłkę, nie podając poprzedniej.
Koniunktura na rynku akcji będzie zależała od kolejnych decyzji Trumpa. Gdyby rozpoczął wojnę celną to podniesie ona inflację. No i wtedy zacząłby się problem. Ale ja nie wierzę w rozpętanie wojny handlowej - mówi Piotr Kuczyński analityk DI Xelion.
Próby zwiększenia udziału kobiet w zarządzaniu napotykają wiele problemów. Czy chodzi o politykę, czy o spółki giełdowe, czy o związki sportowe – wszędzie padają podobne argumenty. W przypadku spółek giełdowych postanowiliśmy te argumenty przeanalizować i wyszło, że są one zwyczajnie nieprawdziwe.
Europejski Standard Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) jest kluczowym elementem szerokiej regulacji dotyczącej zrównoważonego rozwoju w Unii Europejskiej, obejmującej m.in. nowe przepisy dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) oraz wynikający z nich obowiązek raportowania na podstawie ustalonych standardów ESRS. Jednym z kluczowych standardów raportowania jest standard ESRS S1, który koncentruje się na ujawnieniach dotyczących kwestii społecznych w zakresie własnych zasobów pracowniczych.
Podmioty gospodarcze często narzekają (i często mają rację) na przeregulowanie, na nieżyciowe przepisy utrudniające prowadzenie działalności, na niepotrzebną biurokrację. Przyczyny tego zjawiska wynikają z pokusy zapobiegania różnym niekorzystnym zjawiskom poprzez wprowadzanie zakazów i nakazów oraz z braku systemu usuwania zanieczyszczeń regulacyjnych.
Podstawową cechą sporu korporacyjnego jest to, że ryzyko jego wystąpienia jest rzeczą stałą. Różne w czasie może być tylko jego natężenie, co przekłada się na szansę wyprzedzającego wyłapania zbliżającego się zagrożenia.
Porozumienia akcjonariuszy to jedno z najbardziej kontrowersyjnych i złożonych zagadnień dotyczących obrotu akcjami na rynku regulowanym.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas