– Oświadczam, że grupa MPWiW pozyskała inwestora i jest to spółka Kraft Alkohole – napisał do sądu w Krakowie Janusz Palikot, odpowiadając na pytania w trakcie postępowania układowego dla Tenczynek Bezalkoholowe.
Palikot pisze o dwóch potencjalnych inwestorach branżowych, z którymi chce podpisać umowy do końca czerwca. Zapowiedział też sądowi, że Tenczynek Bezalkoholowe odsprzeda kontrolny pakiet akcji Tenczynskiej Okovity.
Jakie plany ma Palikot?
Jak wynika z pisma, które Janusz Palikot jako prezes spółki Tenczynek Bezalkoholowe, wysłał 1 maja do sądu w Krakowie, który prowadzi postępowanie restrukturyzacyjne – spółki wznowią produkcję, z nowymi produktami Tenczynek Bezalkoholowe Kraft Alkohole zwiększy obroty do 26 mln rocznie, wkrótce do grupy Manufaktury Piwa, Wódki i Wina zawitają inwestorzy branżowi „z rozległą siecią dystrybucji”, która pozwoli na zwiększenie sprzedaży w grupie nawet do 9 mln miesięcznie. Tymczasem jednak z pisma wynika, że coraz więcej zadań trafia do nienależącej pozornie do grupy spółki Kraft Alkohole, która do tej pory prowadziła sklep Browaru Tenczynek, zajmowała się dystrybucją produktów grupy, a także sprzedaje książki szefa holdingu. Dlatego inwestorzy, z którymi rozmawiał „Parkiet”, zareagowali oburzeniem na informacje zawarte w piśmie, że „grupa MPWiW pozyskała inwestora”. W piśmie znalazły się też zaskakujące informacje, że Browar Tenczynek jest już wydzierżawiony spółce Kraft Alkohole, a spółka ta przymierza się jeszcze do wykupienia od spółki Tenczynek Bezalkoholowe pakietu kontrolnego akcji Tenczynskiej Okovity.
Nadzorca nie wie o planach
Poproszony przez redakcję „Parkietu” o skomentowanie tego pisma nadzorca sądowy prowadzący postępowania kilku spółek z grupy Manufaktury przyznał, że nic nie wie o planach odsprzedaży akcji przez Tenczynek Bezalkoholowe, a musiałby wyrazić na to zgodę, żeby transakcja była ważna. Nie wpłynęło jednak do niego żadne pismo w tej sprawie, które by zawierało propozycję czy wycenę tej transakcji. Podobnie nie wie o dzierżawie browaru, choć tu akurat twierdzi, że nie musiałby wiedzieć, ponieważ teoretycznie Tenczynek, choć z grupy MPWiW, nie podlega jego nadzorowi. Dlatego nadzorca nie wie, za jaką kwotę ewentualnie została ta spółka wydzierżawiona.
Tymczasem jednak wierzyciele widzą w tych planach sposób na wyprowadzenie z grupy pieniędzy, by nie spłacać należności. – Uważamy, że to kolejny wałek, oszukuje sąd, że ma nowego inwestora, a Kraft Alkohole nie są żadnym inwestorem – mówią wierzyciele, którzy zastrzegli nazwisko do wiadomości redakcji. Pytają też o wycenę dzierżawy, bo to mogą być jedne z niewielu realnych dochodów w grupie Manufaktury. Nasi rozmówcy zauważyli też, że jeśli sprzedaż alkoholu zostanie wyprowadzona poza grupę do zewnętrznej spółki, to ta będzie robić czysty, nieobciążony zobowiązaniami biznes, a wierzyciele nie dostaną z tego ani złotówki.