Piwo wraca do poziomów sprzed pandemii, ale nie ma lekko

Wartość sprzedaży piwa w Polsce rośnie już tylko dzięki inflacji i nowościom.

Publikacja: 08.08.2023 21:00

Piwo wraca do poziomów sprzed pandemii, ale nie ma lekko

Foto: Adobestock

Mimo wzrostu produkcji sprzedanej wygląda na to, że rynek, przynajmniej w Polsce, przestał rosnąć. – W ciągu ostatnich 12 miesięcy wydaliśmy na piwo niemal 22 mld zł, o 9 proc. więcej niż rok wcześniej. Nie oznacza to jednak, że kupiliśmy go więcej – mówi Anna Wagner, analityk NielsenIQ, która tłumaczy, że w czasach dwucyfrowej inflacji to wielkość sprzedaży najlepiej pokazuje kondycję kategorii. Tymczasem w badaniach NIQ widać, że konsumenci deklarują rezygnację z kategorii dla przyjemności, w tym właśnie z alkoholu, by zamknąć domowy budżet.

Dlatego mimo wzrostu wartości sprzedaży wielkość sprzedanej produkcji piwa odnotowała 4-proc. spadek. Wynikiem sterował największy segment – piwa alkoholowe niesmakowe, czyli 9 na 10 piw wypijanych w Polsce.

Katastrofę notują piwa smakowe, których sprzedaż spadła aż o 12 proc., a cena wzrosła najbardziej, bo aż 14 proc., do czego najmocniej przyczyniły się piwa o smaku tequili, cytryny czy mango.

Pozytywny trend wzrostu zarówno wartości, jak i ilości sprzedaży ostał się jedynie w piwach smakowych, ale bezalkoholowych, wynika z danych NilsenIQ.

W Polsce 8 na 10 piw sprzedało się w małych sklepach, i tu w pierwszym półroczu 2023 r. wartość sprzedaży piwa wzrosła o 7 proc., choć sprzedaż butelek spadła o 9 proc. Najpopularniejszy pozostaje Żubr Kompanii Piwowarskiej (17 proc. wolumenu sprzedaży), za nim – Tyskie i Harnaś.

Analitycy Centrum Monitorowania Rynku dostrzegają dwa silne trendy – intensywne testowanie nowych smaków oraz piwa bezalkoholowe. W tym roku sprzedaż ciągną nowości, np. w ostatnim tygodniu czerwca nowości wprowadzone przez Carlsberga stanowiły około 7 proc. całej wartości sprzedaży tej firmy w małych sklepach. W lecie sprzedaż piw bezalkoholowych rośnie nawet do 5 proc. całego wolumenu sprzedaży.

Kondycja europejskiej branży piwnej nie jest najgorsza, produkcja wraca do poziomów sprzed pandemii w 2019 r., kiedy to na sprzedaż trafiło 34,7 mld litrów, obliczył Eurostat. Co czwarte piwo z alkoholem pochodzi z Niemiec, do których należy ponad 7,6 mld litrów i ponad 22 proc. całkowitej produkcji UE. Dwukrotnie mniej produkuje Hiszpania, która uwarzyła 3,9 mld litrów, 11 proc. całkowitej produkcji UE. Polska póki co zajmuje trzecie miejsce na podium, ale do prześcignięcia Hiszpanii brakuje nam jedynie 0,3 mld litrów. Liczą się jeszcze Niderlandy z 2,6 mld litrów oraz Francja i Włochy z 2,0 mld. Niderlandy jednak odpowiadają za jedną czwartą unijnego eksportu (2,6 mld l), sporo eksportuje też Belgia (1,6 mld), Niemcy (1,5 mld), Czechy (0,6 mld) i Irlandia (0,4 mld).

Handel i konsumpcja
CCC zrobi emisję akcji. Brzoska i Solorz sprzedadzą akcje Modivo
Handel i konsumpcja
Wiceprezes LPP: Myślę, że odbudowaliśmy zaufanie inwestorów
Handel i konsumpcja
Polska wódka podbija świat
Handel i konsumpcja
Polska czekoladą stoi
Handel i konsumpcja
CCC odwołuje IPO Modivo. Kurs w górę po wynikach
Handel i konsumpcja
Walka o Kernel. Jakie są możliwe scenariusze?