Prywatne poczty czekają na otwarcie rynku

Prywatne firmy pocztowe z niecierpliwością czekają na otwarcie polskiego rynku pocztowego, które zaplanowane jest na styczeń 2013 r.

Aktualizacja: 27.02.2017 00:03 Publikacja: 22.03.2011 13:48

Do tego czasu Poczta Polska ma monopol na przesyłki do 50 g (dziś prywatne poczty łamią te przepisy poprzez doręczanie przesyłek dociążonych np. blaszkami, notesami itd.). Faktem jest jednak, że przesyłki do 50 g. stanowią aż 75 proc. rynku usług pocztowych, który wart jest 7 mld zł. i odpowiadają za prawie połowę przychodów tego rynku.

Jak podali na wtorkowej konferencji przedstawiciele prywatnych poczt, udział Poczty Polskiej w ogólnym wolumenie najlżejszych przesyłek w 2009 roku wyniósł 99,96 proc., a w przychodach osiągnął poziom 99,94 proc.

- Prywatni operatorzy pocztowi muszą tak modyfikować produkty i usługi, aby do momentu liberalizacji przepisów utrzymać swoją pozycję na rynku. Jednak – oprócz znacznych utrudnień związanych z dystrybucją listów do 50 g – problemem są niejasno formułowane przepisy prawa pocztowego, które umacniają pozycję monopolisty i dyskryminują niepubliczne firmy – zauważył Jacek Adamski, dyrektor Departamentu Ekonomicznego PKPP Lewiatan.

Państwowa Konfederacja Przedsiębiorców Prywatnych Lewiatan, Ogólnopolski Związek Pracodawców Niepublicznych Operatorów Pocztowych i największy niezależny operator pocztowy InPost, walczą o to, by pozycja poczt prywatnych uległa poprawie.

Ich zdaniem najważniejszymi kwestiami wymagającymi uregulowania są; przyspieszenie prac w procesie legislacyjnym nowego Prawa pocztowego. Projekt nie został uwzględniony w harmonogramie prac legislacyjnych Rady Ministrów na ten rok. Firmy pocztowe chcą też nowelizacji przepisów artykułu 45 Ustawy Prawo pocztowe, który określa, że potwierdzenie nadania przesyłki lub przekazu pocztowego wydane w placówce operatora publicznego ma moc dokumentu urzędowego a przez to umacnia pozycję monopolisty i osłabia prywatnych operatorów.

Domagają się także m.in. ujednolicenia stawki podatku VAT na rynku pocztowym zwracając uwagę, że od początku 2010 roku Poczta Polska świadczy dla części swych klientów usługi na zasadach preferencyjnych, wykorzystując podmiotowe zwolnienie z podatku VAT. Skutek jest taki, że zarówno Poczta, jak i obsługiwane przez nią – w ramach przesyłki aglomeracyjnej – instytucje podlegają zwolnieniu z podatku VAT. Po wprowadzeniu przez Pocztę Polską nowej oferty, niezależni operatorzy pocztowi zaczęli tracić klientów i odnotowali spadek doręczonych przesyłek (w okresie styczeń-luty 2010 spadek o ok. 3 proc.).

Kolejny postulat poczt prywatnych to nowelizacja przepisów dotyczących przekazów pocztowych – usługa doręczania i przyjmowania przekazów pocztowych nie jest już usługą zastrzeżoną dla operatora państwowego. Jednak pozostawione prawdopodobnie przez przeoczenie definicje dotyczące przekazu pocztowego nadal powodują bezpodstawne kreowanie monopolu Poczty Polskiej.

- Od pięciu lat prowadzę otwartą politykę komunikacyjną zmierzającą do wyrównania zasad funkcjonowania operatorów prywatnych i Poczty Polskiej na rynku. Cieszę się, że coraz więcej tak znaczących instytucji wspiera nas w tych działaniach, a postulaty do zmiany regulacji prawnych stają się motorem do aktywizacji kolejnych firm - mówi Rafał Brzoska, prezes firmy InPost.

Handel i konsumpcja
CCC może przyspieszyć rozwój sieci HalfPrice
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Handel i konsumpcja
Kernel zwołał walne. SII: to jest kpina
Handel i konsumpcja
Nowe wieści z Kernela to kpina z akcjonariuszy – ocenia SII
Handel i konsumpcja
Obuwniczy gigant ma umowę z konsorcjum banków. Założyciel zdradza nam plan
Handel i konsumpcja
Dariusz Miłek, założyciel CCC: Wszystko, czego potrzebuję już mam
Handel i konsumpcja
Rainbow Tours: Akcjonariusze sprzedają akcje w ABB. Kurs dostał skrzydeł