[b]Dlaczego Royal Unibrew wystąpił o zablokowanie uchwał podjętych na WZA Perły 2 stycznia?[/b]
Gdybyśmy się nie zdecydowali na ten krok, nasze udziały w Perle spadłyby z 48 do 16 procent. Stałoby się tak, ponieważ cypryjska spółka Marconia Enterprises, mająca 51 procent udziałów w browarze, pod naszą nieobecność zdecydowała o podwyższeniu kapitału. Wyemitowane warranty trafiłyby do Firebreach Business Services Limited, kolejnej spółki z Cypru. Zmieniony został także statut Perły. Bez zgody rady nadzorczej, w której nasi przedstawiciele zostali zastąpieni przez prawnika głównego akcjonariusza, nie moglibyśmy sprzedać naszych udziałów. Ponadto mamy powody twierdzić, że Marconia dążyłaby do dalszego rozwodnienia akcjonariatu, przez co nasz udział spadłby poniżej 5 procent i bylibyśmy zmuszeni sprzedać akcje.
[b]Dlaczego Royal Unibrew nie dotarł na to zgromadzenie?[/b]
Są pogłoski, że zaproszenia na dwa walne z 2 stycznia zostały do nas wysłane. Jednak ich nie otrzymaliśmy. Nie dostaliśmy także zawiadomienia o walnych z 5 lutego. O tym, że doszło do tych zgromadzeń, dowiedzieliśmy się 16 marca, tuż przed zakończeniem transakcji dotyczącej utworzenia spółki joint venture z Van Purem, w której mamy 20 proc. udziałów.
[b]Kto jest właścicielem Marconia Enterprises oraz Firebreach Business Services Limited? Czy należą do Józefa Huberta Gierowskiego?[/b]