Na początku lipca Gintarine Vaistine, działająca na Litwie spółka zależna CEPD NV, podpisała umowę zakupu za ok. 16,3 mln zł piątej co do wielkości na litewskim rynku sieci aptek Lifarma Vaistine, zostając liderem na tamtejszym detalicznym rynku farmaceutycznym. Przejęte apteki mają działać pod szyldem Gintarine Vaistine. Firma czeka teraz na zatwierdzenie transakcji przez litewski urząd antymonopolowy. Decyzja powinna zapaść w ciągu dwóch miesięcy.

- Nie możemy wykluczyć, że jeszcze w tym roku przeznaczymy środki z podwyższenia kapitału na kolejną inwestycję – mówi „Rz" Maria Wiśniewska. – Teraz jest dobry moment na rozmowy z funduszami, więc nadal rozważamy zarówno rynek private equity, jak i ofertę publiczną na warszawskiej giełdzie. Bierzemy też pod uwagę inne giełdy.Jak twierdzi prezes CEPD NV, decyzje w sprawie emisji „są zaawansowane".Jedną z opcji, poza warszawską Giełdą Papierów Wartościowych, może być giełda w Amsterdamie – holding zarejestrowany jest w Holandii. CEPD NV, należąca do grupy kapitałowej giełdowej Polskiej Grupy Farmaceutycznej zapowiada od dwóch lat, że chce pozyskać z emisji akcji kilkaset milionów złotych na przejęcia aptek w Europie Środkowo-Wschodniej. - Interesują nas nadal spółki apteczne z krajów bałtyckich, środkowej i południowej Europy, a także Białorusi, gdzie rynek apteczny ma duży potencjał rozwoju, choć zdajemy sobie sprawę z ryzyk politycznych związanych z taką inwestycją – mówi Wiśniewska. – Nie wykluczamy też Ukrainy, choć teraz nie traktujemy tego rynku priorytetowo – dodaje.

Jak podkreśla Wiśniewska, zakup Lifarma Vaistine wzmocni pozycję CEPD NV w segmencie leków na receptę  (blisko połowa aptek tej sieci działa przy poliklinikach i centrach medycznych), a pozostałe, działające głównie w supermarketach i galeriach handlowych, uzupełniają dotychczasową sieć sprzedaży Gintarine Vaistine, nie pokrywając się lokalizacjami.

Po transakcji, holding będzie zarządzać na Litwie 282 własnymi aptekami.

CEPD NV uruchomiło też na Litwie aptekę internetową www.vaistine.lt. Podobnie jak internetowa apteka doz.pl, oferuje też leki na receptę z możliwością ich odbioru w stacjonarnej aptece. Rynek aptek internetowych na Litwie jest mniej rozwinięty niż w Polsce, choć najwięksi gracze na rynku aptecznym są już obecni w sieci.