Od świtu do zmierzchu na parkiecie

Pierwsi uczestnicy Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej logują się do SIGG po 7.00 rano - to nauczyciele rozpoczynający lekcje o godzinie 8.00. Ostatni gaszą jednak światło uczniowie - rekord to 3.00 i 4.00 w nocy.

Publikacja: 02.11.2002 09:13

Szkolna Internetowa Gra Giełdowa rozpoczęła się 3 października. To - w jednym zdaniu - dostępne po zalogowaniu aplikacje, pozwalające uczniom szkół średnich aktywnie zarządzać "wirtualnymi" 100 000 zł. Mogą dokonywać inwestycji w akcje notowane na giełdzie w oparciu o ich rynkowe kursy, zakładać lokaty oraz korzystać z interaktywnych materiałów edukacyjnych.

Szkolenie dla opiekunów zespołów, które giełda przeprowadziła w sierpniu, było forum, na którym obie strony zaangażowane w realizację projektu, tj. organizatorzy i uczestnicy, mogli się poznać. Od tego czasu kontakt utrzymywany już tylko za pośrednictwem internetu.

Wybór tej formy komunikowania się pozwolił nam zweryfikować umiejętność pracy w oparciu o to medium. Odkrył też słabości polskich dostawców internetu. Sukcesywnie dochodzimy jednak do stanu, kiedy lista dyskusyjna nie zawiera wątków typu "nie działa - pomóżcie", pojawiają się natomiast merytoryczne rozmowy o limitach, wolumenach i strategii oraz szczegółowych kwestiach zawartych w części edukacyjnej.

Kontakt z nauczycielami przekonał nas, że bez dużych kłopotów udało się przeprowadzić operację instalacji certyfikatów (element podpisu elektronicznego), zabezpieczających przesyłanie zleceń w grze. Największe problemy powodowały "mechaniczne uszkodzenia dyskietek", na których jest część indywidualnych zabezpieczeń - nie wnikaliśmy w szczegóły, ale te informacje budziły wśród osób pracujących w Zespole ds. SIGG niekłamane zaciekawienie.

Dzienne obroty SIGG oscylują wokół 1 mln zł. Liczba zleceń to blisko 300 dziennie, a procent ich realizacji jest zbliżony do prawdziwego rynku. Weekendy uczestnicy przeznaczają zwykle na pracę domową przy wykorzystaniu materiałów edukacyjnych. Dotychczasowymi liderami rankingów tygodniowych były za każdym razem inne zespoły - szanse na zwycięstwo w styczniu 2003 mają jeszcze wszyscy.

Cieszy nas zainteresowanie i zaangażowanie uczniów i nauczycieli, ponieważ SIGG to kolejny ciekawy pomysł wykorzystania tworzonych w ramach programu "Internet w szkołach" pracowni internetowych i zasobów komputerowych szkół.

Uczniowie zyskują dzięki niemu możliwość szerszego dostępu do wiedzy na temat rynku kapitałowego - a ta kwestia z racji udziału w programie funduszy emerytalnych będzie dotyczyła każdego. Jest to okazja do poznania zalet internetu z innej, niż sieciowa rozrywka, strony.

Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”