TP SA nie rozważa obecnie zmiany marki Idea na Orange

Warszawa, 07.10.2002 (ISB) -- Telekomunikacja Polska SA (TP SA) nie rozważa obecnie zmiany brandu "Idea" na "Orange" i nie jest zainteresowana sprzedażą aktywów Centertela, ani utratą operacyjnej kontroli nad tym operatorem - poinformował w czwartkowym wywiadzie dla agencji ISB Marek Józefiak, prezes TP SA.

Publikacja: 07.11.2002 15:03

PTK Centertel, w którym TP SA ma 66% udziałów, jest operatorem trzeciego na polskim rynku operatora sieci telefonii komórkowej "Idea". Grupa Orange wchodzi natomiast w skład grupy kapitałowej francuskiego France Telecom, który wraz z Kulczyk Holding SA ma 47,5% akcji TP SA i ważną do końca roku opcję kupna kolejnych 2,5% akcji.

"Nie jesteśmy zainteresowani pozbyciem się Centertela. Jesteśmy operatorem narodowym i ważną częścią naszej aktywności jest i będzie PTK Centertel. Orange był niegdyś zainteresowany kupnem udziałów Centertela, ale TP SA nie jest w żaden sposób zainteresowana sprzedażą swoich aktywów" - powiedział ISB Marek Józefiak, prezes TP SA.

"Inną sprawą jest dyskusja o powiązaniach biznesowych z grupą Orange, która ma w mojej ocenie bardzo dużo do zaoferowania Centertelowi w zakresie know-how możliwości rynkowych i marketingowych. Dlatego zmiana brandu 'Idea' na 'Orange' mogłaby nastąpić, co nie jest wykluczone, ale dzisiaj w ogóle się o tym nie dyskutuje" - dodał.

Józefiak poinformował, że zmiana marki byłaby możliwa tylko wówczas, gdyby z tego tytułu rosła wartość Centertela, bowiem przez to rośnie wartość grupy TP SA.

Według niego jednak, "żadne dyskusje na ten temat nie mają obecnie miejsca, choć spółka może do nich powrócić".

"Możliwa byłaby z tego tytułu być może oszczędność kosztów np. w zakresie zakupu infrastruktury" - powiedział prezes TP SA.

"Jeżeli wartość spółki może być podniesiona przez efekt synergii z grupą Orange, np. poprzez zmianę brandu Idei, czy inne działania, na takie propozycje pozostajemy otwarci" - dodał.

TP SA podniosła 6 listopada kapitał zakładowy PTK - Centertel o 130 mln zł do 2,69 mld zł.

Poza TP SA, udziałowcem Centertela jest France Telecom Mobiles International Societe Anonyme, które ma pozostałe 34% kapitału tego operatora.

Nowy szef France Telecom Thierry Breton, który objął to stanowisko na początku października, zapowiedział przedstawienie zarysu strategii spółki na początku grudnia.

Na koniec czerwca tego roku zadłużenie grupy FT wzrosło do 70 mld euro.

Firma obniżyła swoją prognozę wzrostu na cały rok do 8-9% z 10% prognozowanych wcześniej. Wzrost sprzedaży grupa osiąga w znacznej mierze dzięki operatorowi telefonii komórkowej Orange, dzięki któremu może zrekompensować sobie spadek przychodów z bardziej tradycyjnych usług, gdzie wciąż traci udział w rynku.

Udział Orange w sprzedaży całej grupy wynosi ponad 13,3%. Orange zdobył w ciągu roku 5 milionów nowych klientów. W III kwartale jego sprzedaż wzrosła o 11% do 4,48 mld euro. (ISB)

Monika Romaniuk, Magdalena Wierzchowska

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego