Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczej ma stworzyć nowoczesne mechanizmy weryfikacji wiarygodności płatniczej kontrahenta przed zawarciem umowy. Na pewno nie wyeliminuje całkowicie oszustw i nadużyć z naszego życia gospodarczego, ale - zdaniem autorów - może je w znacznym stopniu ograniczyć. Z jednej strony ma umożliwić dostęp do danych o nierzetelnych dłużnikach zainteresowanym podmiotom. Z drugiej - poddać ten proces rygorom zapewniającym wiarygodność informacji oraz ochronę praw osób, których informacje dotyczą.
Komercyjne biura
Co zatem ma obejmować informacja gospodarcza? Udostępniane będą dane dotyczące: osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, dotyczące zobowiązania pieniężnego oraz posłużenia się podrobionym lub cudzym dokumentem. Zakres informacji w każdej z tych kategorii jest zróżnicowany, tak aby w wystarczający sposób zidentyfikować stronę transakcji lub ustalić istotne cechy zobowiązania pieniężnego. Jako zasadę przyjęto, że informacje te będą udostępniane wyłącznie przez biura informacji gospodarczej. Działalność ta ma mieć charakter komercyjny. Będą ją prowadziły tylko wyspecjalizowane spółki akcyjne o kapitale zakładowym nie mniejszym niż 4 mln zł. Co więcej, biura nie będą mogły prowadzić żadnej innej działalności poza przyjmowaniem, przechowywaniem i ujawnianiem informacji gospodarczych. Ich praca, ze względu na jej szczególny charakter, będzie nadzorowana przez państwo.
Przekazywanie informacji gospodarczych przez przedsiębiorców do biur informacji gospodarczej ma być oparte na zasadzie dobrowolności. Przedsiębiorca, jeśli zdecyduje się na tego typu współpracę, będzie musiał zawrzeć z biurem pisemną umowę.
Kto kogo ujawni