Powrót do sponsoringu

Poselski projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zakłada liberalizację zasad reklamy napojów alkoholowych. Producenci piwa mają także ponownie dostać zgodę na sponsorowanie sportu i imprez kulturalnych.

Publikacja: 31.01.2003 08:40

Sejmowe Komisje Kultury Fizycznej i Sportu, Kultury i Środków Przekazu oraz Komisja Zdrowia kończą prace nad poselskim projektem nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

Mniej rygorów

Ta niewielka nowelizacja ma bardzo duże znaczenie dla zasad prowadzenia reklamy napojów alkoholowych, w tym godzin ich emisji w telewizji, radiu, kinie i teatrze.

Nowe propozycje liberalizują rygorystyczne zakazy, które zostały wprowadzone we wrześniu 2001 r. Skutkiem wprowadzenia niezbyt przemyślanych rozwiązań było wycofywanie się kompanii piwowarskich ze współfinansowania polskiego sportu, które odbywało się w formie reklamy i sponsoringu. O tym, iż utrata takiego sponsora może być bardzo bolesna, świadczyć może fakt, że w 2001 r. kompanie te przeznaczyły na ten cel prawie 300 mln złotych.

Aby ponownie zachęcić firmy i przedsiębiorstwa piwowarskie do aktywnego wspierania sportu w Polsce, proponuje się wprowadzenie kilku poprawek do ustawy.

Obecnie reklama i promocja piwa może być prowadzona w telewizji, radiu, kinie i teatrze dopiero po godzinie 23.00 i zakończyć się musi do 6.00 rano. Zgodnie z propozycjami emisja reklam byłaby możliwa od godziny 20.00.

Powrót na słupy

Dzisiejsze przepisy zabraniają reklamy piwa na słupach, tablicach oraz innych stałych i ruchomych powierzchniach wykorzystywanych do promocji zewnętrznej. Zmiany umożliwiłyby wykorzystanie tych nośników do reklamy piwa. Warunkiem ma być przeznaczenie co najmniej 20% wykorzystywanej powierzchni na widoczne i czytelne napisy informujące o szkodliwości spożycia alkoholu lub o zakazie sprzedaży alkoholu małoletnim.

Fundusz dla najmłodszych

Zmiany dotyczą też sponsoringu. Dzisiejszy stan prawny zabrania informowania o sponsorowaniu przez producentów i dystrybutorów napojów zawierających do 18% alkoholu imprez sportowych, koncertów muzycznych oraz innych imprez masowych, z pewnymi drobnymi wyjątkami. Z tego generalnego zakazu wyłączeni mają być producenci i dystrybutorzy napojów alkoholowych do 8%.

Jednocześnie w nowelizacji ustawy proponuje się, aby podmioty, których produkty alkoholowe są reklamowane lub promowane, były zobowiązane do przekazywania kwoty w wysokości 10% wartości netto zakupu usług reklamowych lub promocyjnych na wyodrębniony fundusz. Ma on zostać utworzony przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej i sportu. Pieniądze tam zgromadzone przeznaczone mają być wyłącznie na dofinansowanie sportowych zajęć pozalekcyjnych dzieci i młodzieży (wpłat tych nie będzie można zaliczyć w koszty uzyskania przychodów).

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego