Antykorupcyjne rozwiązania

Pod koniec stycznia rząd skierował do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych. Proponowane rozwiązania, w opinii autorów nowelizacji, mają ograniczyć biurokrację, pomóc w zwalczaniu korupcji, ułatwić udział przedsiębiorców w rynku zamówień publicznych oraz zlikwidować nieścisłości legislacyjne.

Publikacja: 07.02.2003 08:45

Zmiany w zakresie walki z korupcją, towarzyszącą nierzadko przetargom, mają polegać na zwiększeniu jawności postępowania, między innymi poprzez danie oferentom pełnego dostępu do dokumentacji. Po zakończeniu postępowania dokumentacja ma być dostępna dla wszystkich zainteresowanych osób.

Wyższy próg

Jedną z ciekawszych proponowanych zmian w przepisach jest podniesienie progu, od którego zachodzi obowiązek stosowania przepisów ustawy o zamówieniach publicznych. Obecnie jest to równowartość 3000 euro w złotych. Ma on zostać podwojony do 6000 euro. Dzięki temu spadną koszty związane z organizacją drobnych przetargów, a ponadto umożliwi to organizatorom przetargów elastyczniejsze dopasowywanie się do zmieniającego się rynku.

Przepis nieeuropejski

W jednej z ostatnich nowelizacji wprowadzono przepis art. 3a, dotyczący agregowania (łączenia) zamówień, które miały być wykonywane w częściach. Przepis ten miał wejść w życie 1 stycznia 2004 r. Okazało się jednak, że proponowane procedury związane z obliczaniem wartości poszczególnych części zamówienia opierać się miały na Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Odbiega ona jednak od tworzonej europejskiej klasyfikacji zamówień publicznych, która niebawem zacznie obowiązywać również w naszym kraju. W związku z tym zaproponowano skreślenie przepisu art. 3a, który, zanim wszedł w życie, już jest uchylany.

Inne komisje

Jednym z rozwiązań, mających uprościć życie podmiotom stosującym przepisy ustawy, jest wprowadzenie nowego ust. 2a w art. 20a. Obecnie w przypadku zamówień publicznych, których równowartość przekracza 30 000 euro, zamawiający jest obowiązany powołać komisję przetargową. Jej członkami mogą być wyłącznie pracownicy zamawiającego. Proponuje się odejście od tej sztywnej regulacji w dwóch przypadkach: gdy zamawiający nie zatrudnia pracowników oraz gdy charakter zamówienia wymaga specjalistycznej wiedzy od członków komisji przetargowej.

Szybka ścieżka

Wnioskodawcy proponują, aby nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych weszła w życie stosunkowo szybko, tj. po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z jednym drobnym wyjątkiem dotyczącym skreślenia przepisu art. 3a, które miałoby obowiązywać od dnia 1 stycznia 2004 r.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego