Zmiany w zakresie walki z korupcją, towarzyszącą nierzadko przetargom, mają polegać na zwiększeniu jawności postępowania, między innymi poprzez danie oferentom pełnego dostępu do dokumentacji. Po zakończeniu postępowania dokumentacja ma być dostępna dla wszystkich zainteresowanych osób.
Wyższy próg
Jedną z ciekawszych proponowanych zmian w przepisach jest podniesienie progu, od którego zachodzi obowiązek stosowania przepisów ustawy o zamówieniach publicznych. Obecnie jest to równowartość 3000 euro w złotych. Ma on zostać podwojony do 6000 euro. Dzięki temu spadną koszty związane z organizacją drobnych przetargów, a ponadto umożliwi to organizatorom przetargów elastyczniejsze dopasowywanie się do zmieniającego się rynku.
Przepis nieeuropejski
W jednej z ostatnich nowelizacji wprowadzono przepis art. 3a, dotyczący agregowania (łączenia) zamówień, które miały być wykonywane w częściach. Przepis ten miał wejść w życie 1 stycznia 2004 r. Okazało się jednak, że proponowane procedury związane z obliczaniem wartości poszczególnych części zamówienia opierać się miały na Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług. Odbiega ona jednak od tworzonej europejskiej klasyfikacji zamówień publicznych, która niebawem zacznie obowiązywać również w naszym kraju. W związku z tym zaproponowano skreślenie przepisu art. 3a, który, zanim wszedł w życie, już jest uchylany.