Wiedza pod ochroną

W ubiegłym miesiącu Sejm uchwalił ustawę o dokonywaniu europejskich zgłoszeń patentowych oraz skutkach patentu europejskiego w RP. Jej uchwalenie było ostatnim z etapów przystępowania Polski do Europejskiej Organizacji Patentowej (EOP). Powinno to wpłynąć na większe zainteresowanie Polską przez zagranicznych inwestorów.

Publikacja: 14.03.2003 08:59

System patentu europejskiego polega na udzielaniu przez EOP patentów obowiązujących na terytoriach państw będących stronami Konwencji o udzielaniu patentów europejskich. System ten nie stanowi jednolitego prawa, mającego taką samą moc na terytorium wszystkich państw członkowskich. Jest on jakby wiązką patentów, które po ich udzieleniu podlegają prawu wewnętrznemu każdego z krajów - sygnatariuszy.

Ochrona

sprawą pierwszorzędną

Wejście w życie tej ustawy ma doprowadzić do zrównania możliwości uzyskania ochrony patentowej w naszym kraju, z jednoczesną możliwością takiej ochrony w innych państwach członkowskich. Jest to bardzo istotny fakt, albowiem w procesie światowego rozwoju wiedza chroniona odgrywa szczególną rolę. Ochrona patentowa jest elementem, który brany jest pod uwagę przez potencjalnych inwestorów zagranicznych, w związku z czym można zakładać, że dzięki przystąpieniu Polski do Konwencji zwiększy się zainteresowanie inwestowaniem w naszym kraju.

Przepisy ustawy regulują te kwestie, które Konwencja pozostawiła w gestii państw sygnatariuszy. Chodzi tu przede wszystkim o możliwość dokonywania europejskiego zgłoszenia patentowego w urzędzie krajowym, określenie skutków patentu europejskiego w państwie - stronie konwencji oraz uiszczanie opłat za ochronę wynalazku.

Tajne pod kontrolą

Nowe uregulowania prawne przewidują, że Polacy mieszkający w kraju lub osoby prawne, mające siedzibę na terenie RP, dokonując europejskiego zgłoszenia patentowego muszą wcześniej dokonać tego jako zgłoszenia krajowego. Rozwiązanie to ma zapewnić kontrolę nad wynalazkami związanymi z obronnością i bezpieczeństwem państwa. Przepis ten nie dotyczy wynalazków dokonywanych przez cudzoziemców, ponieważ nie mogą być one poddane krajowej procedurze.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego