- Spodziewamy się, że zezwolenie otrzymamy jeszcze w tym roku - powiedział nam wczoraj Adam Gwara, przyszły prezes Macif Życie TUW. W ubiegłym tygodniu firma uzyskała pozytywną opinię Komisji Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych. - Oczekujemy jeszcze na zaopiniowanie naszego wniosku przez departament prawny MF i podpis ministra - dodał. Do tej pory w Polsce działa tylko jedno życiowe tuw - Rejent, którego członkami są regionalne izby notariackie.
Założycielami Macif Życie TUW są francuska grupa Macif (51% udziałów) wraz ze spółką zależną Muta Vie. Inwestorzy opłacą kapitał w wysokości 12,6 mln zł, kolejne 4,2 mln zł (1 mln euro) przeznaczą na fundusz założycielski. - Planujemy rozpoczęcie działalności w połowie przyszłego roku - poinformował A. Gwara. Macif Życie wystąpił o pełny zakres licencji. - Na początek chcemy zaoferować ubezpieczenia na życie i dożycie oraz ubezpieczenia z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym, w tym w formie indywidualnych kont emerytalnych. Jako kolejny pojawi się typowy produkt ochronny - wyjaśnił prezes Macif Życie TUW. Oferta ma być skierowana do firm francuskich oraz osób samozatrudniających się. - Mam nadzieję, że spotka się z dużym zainteresowaniem. Marka Macif jest bardzo dobrze rozpoznawalna we Francji. Poza tym towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych nie są nastawione na zysk, dzięki czemu możemy zaoferować produkty o zdecydowanie niższej marży niż firmy komercyjne - dodał.
Według A. Gwary, biznesplan przewiduje, że decyzję o ewentualnym dokapitalizowaniu udziałowcy podejmą za trzy lata. Niewykluczone że wraz z rozwojem działalności grupa Macif zdecyduje się na sprzedaż w Polsce polis majątkowych. Macif ma około 17-proc. udział w ubezpieczeniach komunikacyjnych we Francji.