Subskrypcja publiczna spełnia wymogi określone w Prawie o publicznym obrocie papierami wartościowymi. Sposób drugi to emisja spełniająca przesłanki publicznej subskrypcji, do której jednakże nie stosuje się powyższych przepisów o publicznym obrocie - odnosi się to do obligacji o terminie realizacji praw krótszym niż rok, opiewających wyłącznie na wierzytelności pieniężne lub tzw. obligacji wysokonominałowych (tj. których jednostkowa wartość nominalna stanowi równowartość w złotych co najmniej 40 000 euro. Trzeci sposób to niepubliczna emisja obligacji.
Który sposób wybrać
Emisji obligacji zgodnie z pierwszym sposobem można dokonać dopiero po uzyskaniu zgody Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Taka zgoda powoduje nałożenie na emitenta określonych obowiązków ustawowych. Chodzi o ujawnienie w formie prospektu emisyjnego informacji o jego sytuacji finansowej i prawnej oraz przestrzeganie określonych procedur postępowania przy kierowaniu propozycji nabycia. Potencjalny nabywca papierów wartościowych powinien bowiem móc zapoznać się z tymi informacjami w celu oszacowania ryzyka towarzyszącego danym papierom, jak również ryzyka związanego bezpośrednio z emitentem i prowadzoną przez niego działalnością. Obowiązki mają zatem na celu przede wszystkim ochronę interesów inwestorów i ich środków finansowych.
W przypadku niepublicznej emisji obligacji nie mają wprawdzie zastosowania przepisy o publicznym obrocie (nie ma tutaj rygorów formalno-prawnych przeprowadzenia samej emisji), jednakże emitent również jest obowiązany wypełniać wobec inwestorów obowiązki informacyjne określone w przepisach Ustawy o obligacjach. W szczególności jest on obowiązany udostępnić potencjalnym nabywcom informacje charakteryzujące emisję obligacji, takie jak: wielkość, wartość nominalną i cenę emisyjną obligacji, warunki wykupu i wypłaty oprocentowania, informacje o ewentualnym zabezpieczeniu obligacji lub o podmiocie udzielającym takiego zabezpieczenia. Powinien również ujawnić informacje o swojej sytuacji majątkowo-finansowej, w tym dotyczące wartości zaciągniętych zobowiązań, jak również dane umożliwiające potencjalnym inwestorom orientację w efektach inwestycji, która ma być sfinansowana z emisji obligacji, jeżeli jest ona określona, oraz zdolności emitenta do wywiązania się z zobowiązań wynikających z obligacji. Dodatkowo, emitent obligacji obowiązany jest udostępnić sprawozdanie finansowe, sporządzone na dzień bilansowy przypadający nie wcześniej niż 15 miesięcy przed datą publikacji warunków emisji, wraz z opinią biegłego rewidenta. Do momentu wykupu obligacji emitent zobowiązany jest także do udostępniania obligatariuszom rocznych sprawozdań finansowych wraz z opinią biegłego rewidenta.
Taki sam zakres informacji powinien być przedstawiony w przypadku emisji w sposób publiczny obligacji wysokonominałowych lub obligacji o terminie realizacji praw krótszym niż rok (drugi sposób emisji), z tą jednak różnicą, że informacje te powinny zostać dodatkowo opublikowane w dzienniku ogólnopolskim. Ponadto emitent powinien na 7 dni przed rozpoczęciem emisji powiadomić Komisję o tym fakcie. Powiadomienie powinno zawierać podstawowe dane o emitencie oraz szczegółowe informacje dotyczące emisji w ww. wymaganym zakresie, jak również sposób oferowania obligacji, wskazanie podmiotów oferujących oraz datę rozpoczęcia subskrypcji. Mimo że emitent nie ma w tym przypadku obowiązku sporządzenia prospektu emisyjnego, powinien jednak pamiętać, iż ten sposób przeprowadzenia emisji nie oznacza wprowadzenia obligacji do publicznego obrotu i możliwości notowania ich na rynku wtórnym. Aby taki obrót mógł się odbywać, spółka musi ubiegać się o dopuszczenie obligacji do publicznego obrotu.