Rodzajem transakcji, od której wypada zacząć omawianie handlu na foreksie, jest transakcja spot (natychmiastowa, kasowa). Mówi się o niej wtedy, gdy rozliczenie kupna i sprzedaży następuje dwa dni robocze po dokonaniu transakcji. Bieżące oferty kupna i sprzedaży podawane przez serwisy informacyjne dotyczą właśnie terminu spot. Oczywiście, możliwe jest dokonanie transakcji, która zostanie rozliczona szybciej niż spot (np. tego samego dnia lub dzień później). Określa się je mianem outright. Kurs, po którym dokonuje się rozliczenia w innym terminie niż po dwóch dniach od zawarcia transakcji, to kurs spot skorygowany o tzw. punkty swapowe.
Transakcje terminowe
Z punktu widzenia inwestora indywidualnego, skłonnego do podejmowania dużego ryzyka, handel walutami na rynku spot można porównać z obrotem akcjami. Kupując jakąś walutę, płacimy jej pełną wartość. Zyski lub straty z inwestycji są proporcjonalne do zmian kursu walutowego, czyli w krótkim terminie zazwyczaj niewielkie. Zupełnie inaczej ma się sytuacja z transakcjami terminowymi, czyli takimi, w przypadku których "umawiamy się" z innymi uczestnikiem rynku na zawarcie umowy w przyszłości (później niż po dwóch dniach roboczych) po z góry określonej cenie. Cechą takiego handlu jest to, że w dniu zawarcia umowy nie inwestuje się żadnych pieniędzy lub tylko znikomą część wartości przyszłej transakcji.
Można wyróżnić transakcje forward lub futures (w zależności od miejsca obrotu: np. rynek międzybankowy, rynek giełdowy), opcje i swapy walutowe.
Futures czy forward?