Zasadnicza zmiana w sposobie realizacji obowiązku zakupowego w Polsce dokonała się z ustawą o zmianie Ustawy Prawo Energetyczne i Ustawy Prawo Ochrony Środowiska z 2 kwietnia 2005 r. Nowelizacja wprowadziła kategorię samoistnych świadectw pochodzenia, które - w oderwaniu od energii fizycznej - będą od 1 października 2005 r jedynym dowodem wypełnienia obligacji zakupowej.
Tylko na giełdzie energii
Świadectwo zostanie wydane przez Urząd Regulacji Energetyki na wniosek przedsiębiorstwa wytwórczego. Operacja zostanie dokonana za pośrednictwem operatora dystrybucyjnego lub przesyłowego, do którego sieci przyłączone jest źródło, w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku. Jednym z zadań operatora w tej procedurze będzie potwierdzenie ilości wyprodukowanej i wprowadzonej do sieci energii pochodzącej z określonego źródła wytwórczego. Umorzenie świadectw pochodzenia następuje na wniosek posiadacza, a dokonuje go Urząd Regulacji Energetyki. Świadectwa umarzane do 31 marca bieżącego roku zostają uwzględnione przy rozliczaniu obowiązku zakupowego poprzedniego roku. Z momentem umorzenia świadectw wygasają związane z nimi prawa majątkowe.
Jedynym polem obrotu prawami majątkowymi wynikającymi ze świadectw ma być Towarowa Giełda Energii. Energia fizyczna będzie kupowana przez sprzedawcę z urzędu, na którego terenie posadowione jest źródło wytwórcze po średniej cenie rynkowej energii konwencjonalnej z roku poprzedniego.
Zasadniczą częścią regulacji dotyczącej rynku energii jest wprowadzenie tzw. opłaty zastępczej, umożliwiającej "wykupienie" się podmiotu zobligowanego do obowiązku zakupowego w przypadku zbyt małej podaży praw majątkowych (świadectw) na rynku. Wraz z wprowadzeniem opłaty zastępczej zastosowano kategorię opłaty zastępczej jednostkowej, wyznaczając w ten sposób górną granicę ceny dla świadectwa pochodzenia odpowiadającego 1 MWh energii z OZE. Będzie to dla bieżącego i przyszłego roku 240 zł za MWh. W kolejnych latach opłata zastępcza jednostkowa będzie podlegać indeksacji o wskaźnik inflacji dla rynku dóbr konsumpcyjnych.
Podmiot, który nie zakupi praw majątkowych (świadectw pochodzenia) i nie wpłaci do 31 marca opłaty zastępczej za ubiegły rok - zostanie obciążony opłatą karną w wysokości 130% należnej opłaty zastępczej.
Wprowadzenie nowych regulacji prawnych w miejsce systemu opartego na przepływie energii fizycznej i zaplanowane wejście w życie w ciągu kilku miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy wywołało wiele wątpliwości ze strony wszystkich stron rynku zielonej energii.
Są wątpliwości
Wprowadzenie nowych regulacji prawnych w miejsce systemu opartego o przepływ energii fizycznej i zaplanowane wejście w życie w ciągu kilku miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy wywołało wiele wątpliwości ze strony wszystkich stron rynku zielonej energii.
Co się nie podoba
w systemie?
Wejście systemu 1 października, a nie z początkiem nowego roku, zastosowanie przez URE tradycyjnej (papierowej) procedury wnioskowania o wydanie świadectw oraz listowne przesyłanie decyzji o przyznaniu świadectw (pominięcie automatyzacji z zastosowaniem internetu), plany przyznawania certyfikatów co kwartał, co znacznie obniży płynność rynku. Uczestnikom rynku nie podoba się również zrównanie w prawach świadectw pochodzenia wydanych po 1 stycznia 2005 z tymi, które wejdą w życie pod rządami nowej ustawy. Chociaż te pierwsze zostały już opłacone razem z zieloną energią fizyczną, to brakuje znowelizowanego rozporządzenia zakupowego, definiującego m.in. kwestię kosztów uzasadnionych, tworzony w pośpiechu system informatyczny na potrzeby prowadzenia rejestru i nieznane dotąd ostateczne procedury obrotu prawami majątkowymi, a także monopolizacja relacji handlowych prawami majątkowymi na Towarowej Giełdzie Energii i niepewność w zakresie warunków zawierania kontraktów długoterminowych niezbędnych dla powstawania nowych źródeł wytwórczych. Przyszli uczestnicy obrotu certyfikatami nie znają ponadto przeznaczenia środków z opłaty zastępczej, gromadzonych na wydzielonym rachunku Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
Co należy zmienić?
Mimo wskazanych wyżej niejasności i opóźnień należy zaznaczyć, że odseparowanie energii fizycznej od premii ekologicznej powinno przynieść ułatwienie kontroli wypełnienia obligacji zakupowej, co dotąd wywoływało wiele problemów (np. wielokrotne zaliczanie tej samej porcji energii). Kluczowe znaczenie dla inwestorów ma wprowadzenie opłaty zastępczej, która jest w istocie ceną odniesienia dla transakcji rynkowych (w obliczu przewidywanego niedoboru podaży w kolejnych latach, aż do roku 2010). Na minus regulacji należy jednocześnie zaliczyć niewprowadzenie kategorii ceny gwarantowanej, która pozwoliłaby inwestorom zminimalizować straty w obliczu nadwyżki podaży świadectw pochodzenia na rynku. Kwestią, która powinna znaleźć miejsce w nowelizacji tzw. "rozporządzenia zakupowego", jest stwierdzenie o możliwości zaliczenia w całości kosztów zakupu praw majątkowych do kosztów uzasadnionych. Jest to podstawowy problem dla podmiotów zobligowanych, zwłaszcza spółek dystrybucyjnych, wpływający w znaczący sposób na cenę praw majątkowych na rynku.
Oprac. SLI na podstawie materiałów Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej