Zarządy mają bezpośredni wpływ na działalność przedsiębiorstwa, kształtują zdarzenia gospodarcze i kontrolują ich skutki. Budują systemy informacyjne pozwalające na dostęp do adekwatnych informacji w odpowiednim czasie. Zarządy są więc znakomicie zorientowane w sytuacji spółki. Inaczej jest w przypadku akcjonariuszy, którzy decyzje podejmują w oparciu o informacje przygotowane przez zarząd. Opierają się oni na informacjach wynikających z publikowanych prognoz finansowych oraz rocznych sprawozdań finansowych i raportów okresowych.
Język zrozumiały
dla wszystkich
Kodeks "Dobre praktyki w spółkach publicznych 2005" zobowiązuje rady nadzorcze między innymi do przedkładania walnemu zgromadzeniu zwięzłej oceny sytuacji spółki. Na ocenę składa się zwykle wiele informacji finansowych. Informacje te, zarówno prognozy jak i dane historyczne, odzwierciedlają w pieniądzu skutki zdarzeń gospodarczych. Aby to odzwierciedlenie stało się czytelne, niezbędne jest posługiwanie się językiem zrozumiałym dla obu stron, którym jest język rachunkowości. Począwszy od 2005 roku dla wszystkich grup kapitałowych notowanych na giełdzie językiem komunikacji są Międzynarodowe Standardy Rachunkowości.
W kontekście roli członków rad nadzorczych warto przeanalizować wpływ wdrożenia MSR-ów na przedsiębiorstwa i obraz ich sytuacji finansowej i majątkowej odzwierciedlony w sprawozdaniu finansowym. Pierwsze pytanie, które się nasuwa, to czy MSR-y faktycznie tak bardzo różnią się od polskich zasad rachunkowości dotąd stosowanych. Trzeba przyznać, że polskie zasady rachunkowości, szczególnie po zmianie z 2002 roku, zostały całkiem nieźle dostosowane do wymogów MSR. Wprowadzono między innymi regulacje dotyczące ujęcia składników leasingowanych, nieruchomości inwestycyjnych, kontraktów długoterminowych, które są zbliżone do tych wynikających z MSR. MSR to jednak coś więcej niż tylko szczegółowe regulacje. To system oparty na ogólnych zasadach, opisujący zarówno proste, jak i skomplikowane zdarzenia gospodarcze. To w końcu system, można rzec, totalny, bo wymaga od przedsiębiorstwa, aby posługiwali się nim nie tylko księgowi, ale również inżynierowie, technolodzy, pracownicy działów sprzedaży i oczywiście zarządy oraz rady nadzorcze. System ten integruje więc różne komórki organizacyjne i wymaga, aby stanowiły one jeden spójny system informacyjny. Z tych powodów natury ogólnej różnica między rachunkowością zgodną z MSR a polskimi zasadami rachunkowości jest na tyle istotna, że często przejawia się to w istotnym wpływie rozwiązań szczegółowych na sprawozdanie finansowe. Najważniejsze skutki wdrożenia MSR można ująć w trzech następujących grupach.