Firmy będą mogły dzierżawić pasma

Dzierżawa nieużywanych częstotliwości - takie rozwiązanie zamierza wprowadzić Urząd Komunikacji Elektronicznej. Ma ono być alternatywą dla odbierania pasma

Publikacja: 18.12.2006 08:44

Urząd Komunikacji Elektronicznej zamierza uważnie przyjrzeć się temu, w jaki sposób operatorzy wykorzystują przyznane im częstotliwości. Jeśli są nieużywane, to będzie podejmował działania zmierzające do ich odebrania. Chce też umożliwić firmom podzielenie się pasmem z innymi operatorami na rynku. Jak podkreśla Anna Streżyńska, prezes UKE, wszystko po to, by rzadkie dobra, jakimi są częstotliwości, nie marnowały się.

Podzielić się pasmem...

- Chcemy wprowadzić możliwość współużytkowania jednego pasma przez kilka firm - mówi szefowa urzędu. Jak wyjaśnia, chodzi o umożliwienie operatorom, którzy mają częstotliwości, wydzierżawienie czy też użyczenie ich części innej firmie. - Jeśli ktoś kupił 100 kanałów i używa tylko 20, to będzie mógł zarobić na podzieleniu się nimi z innymi firmami - zaznacza prezes UKE.

Dodaje, że takie działanie regulatora wychodzi naprzeciw oczekiwaniom operatorów i umożliwi szersze otwarcie rynku na nowych graczy. Obecnie, jeśli operator nie jest w stanie zagospodarować częstotliwości, które kupił od państwa, to ma tylko jedną możliwość: za zgodą UKE może odsprzedać je innej firmie. Automatycznie przejmuje ona wszystkie obowiązki, jak np. pokrycie wyznaczonego obszaru Polski siecią czy też rozpoczęcie świadczenia usług. Z takiej możliwości skorzystała amerykańska firma Cleawire, która uzyskała częstotliwości 3,6-3,8 GHz (umożliwiają m.in. świadczenie radiowego dostępu do internetu) od spółki e-Internets.

...lub je stracić

Zapisy o możliwości dzierżawy pasma znalazły się w projekcie strategii zarządzania częstotliwościami, którą regulator właśnie przedstawił rynkowi do zaopiniowania. Odpowiednie zmiany w prawie zostały także wprowadzone do nowelizacji ustawy Prawo telekomunikacyjne, którą na początku grudnia przyjął Sejm. Ma ona wejść w życie na początku przyszłego roku.

Jak mówi A. Streżyńska, zmiany będą szczególnie istotne dla dwóch operatorów komórkowych, którzy mają nieużywane częstotliwości. PTK Centertel, operator sieci Orange, dysponuje otrzymanymi na początku lat 90. częstotliwościami dla analogowej telefonii komórkowej w standardzie NMT. Obecnie z jej usług korzysta około 3 tys. osób. Operator złożył wniosek o zgodę na wykorzystanie tego pasma do świadczenia usług dla telefonii CDMA (jest ona porównywalna z telefonią trzeciej generacji UMTS). Jednak do tej pory nie zrobił nic, by ją uruchomić.

- Jeśli to pasmo nie zostanie zagospodarowane, to odbierzemy je - zapowiada prezes UKE. Zagrożone są również częstotliwości 3,6-3,8 GHz, które posiada PTC. Urząd prowadzi prace nad identyfikacją zasobów, które niekiedy od lat nie są wykorzystywane przez operatorów.

Gospodarka
Piotr Bielski, Santander BM: Mocny złoty przybliża nas do obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego