Jakie są możliwości wynikające z uregulowania sekurytyzacji wierzytelności z udziałem funduszy sekurytyzacyjnych? Jak będzie rozwijał się ten sektor? Według różnych szacunków, rynek aktywów sekurytyzacyjnych w Polsce jest wart od 10 do 30 mld zł, przy czym większa część tej puli - ze względu na szczególną przydatność w procesie sekurytyzacji - powinna przypaść funduszom sekurytyzacyjnym (tworzonym zgodnie z przepisami ustawy z 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych).
W polskich warunkach prawnych - tle innych form sekurytyzacji wierzytelności - w procesie przekształcenia wierzytelności w papiery wartościowe, fundusz sekurytyzacyjny doskonale sprawdza się w roli podmiotu emitującego papiery wartościowe oparte na wierzytelnościach. Struktura funduszu sekurytyzacyjnego emitującego certyfikaty inwestycyjne na podstawie określonych wierzytelności (wyselekcjonowane aktywa) w klasycznej konstrukcji procesu sekurytyzacji zbliżona jest bowiem do roli special purpose vehicle (podmiotu tworzonego wyłącznie w celu emisji papierów wartościowych przeprowadzanej w ramach procesu sekurytyzacji), zachowując przy tym własny szczególny charakter.
Więcej zezwoleń,
więcej profesjonalizmu
Dotychczas Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (obecnie Komisja Nadzoru Finansowego) udzieliła zezwoleń na utworzenie jedenastu funduszy sekurytyzacyjnych. Jednocześnie lawinowo rośnie również liczba transakcji kupna portfeli wierzytelności bankowych przez fundusze sekurytyzacyjne. Widać także tendencję profesjonalizacji podmiotów biorących udział w procesach sekurytyzacyjnych z udziałem funduszy sekurytyzacyjnych.