Europa wzrostu – starcie z globalną konkurencją

Jednym z warunków rozwoju Europy jest wspólna waluta. Gospodarka Unii Europejskiej musi zmierzyć się z poważnym wyzwaniem, czyli sprostać globalnej konkurencji.

Publikacja: 14.05.2013 06:00

Europa wzrostu – starcie z globalną konkurencją

Foto: GG Parkiet

Debata „Europa wzrostu. Przyszłość gospodarki europejskiej" otworzyła V Edycję Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. – Europa musi się odnaleźć w świecie globalnym z nami i poprzez nas. Chcemy być hubem nowoczesnego inwestowania – mówił Janusz Piechociński, wicepremier i minister gospodarki. Dodał, że przewagą polskiej gospodarki jest istotna z punktu widzenia inwestorów stabilność i przewidywalność.

Unia kontra świat

Piechociński wskazał, że najważniejszymi obszarami „walki o przyszłość" będą walka o miejsca pracy, szczególnie dla młodych Europejczyków, o dostęp do stabilnych źródeł energii oraz do źródeł żywności. To szczególnie istotne w czasie, kiedy końca dobiegają negocjacje w sprawie powołania strefy wolnego handlu między UE a Kanadą, a rozpoczynają się też rozmowy w sprawie transatlantyckiego partnerstwa handlowo-inwestycyjnego między UE a USA.Wśród uczestników dyskusji pojawiały się postulaty reindustrializacji gospodarki UE, zacieśnienia współpracy wewnątrz krajów członkowskich w kwestiach gospodarczych, i stworzenia europejskiej wspólnoty przemysłowej.

Czas mówić o energii

– Musimy razem pilnować dyscypliny finansowej, musimy wspólnie rozmawiać o problemach środowiskowych, by dbając o środowisko nie zabić gospodarki – podsumowywał były premier Jerzy Buzek. – Nie jestem przekonany, czy UE może skutecznie stawić czoła globalnej konkurencji bez rozmów o energetyce, o ochronie środowiska, o skuteczniejszym wykorzystywaniu europejskich dotacji. – Obawiam się, że polityka energetyczna UE działa dzisiaj antyprzemysłowo. Gospodarki państw członkowskich znajdują się pod presją cen uprawnień do emisji CO2, pod presją inwestycji w odnawialne źródła energii – wskazał Martin Kuba, minister przemysłu i handlu Republiki Czeskiej. Ministrowie postulowali także walkę z przeregulowaniem gospodarki UE, promowanie innowacyjności i poszukiwanie nowych źródeł przewag konkurencyjnych w starciu z globalnymi przeciwnikami.

Euro to nie problem

Jednym z warunków rozwoju Europy jest wspólna europejska waluta – podkreślali z kolei uczestnicy debaty „Przyszłość strefy euro". – Do tego, co się ostatnio działo w Europie, najlepiej pasuje powiedzenie: co cię nie zabije, to cię wzmocni. Europa, aby trwać, musi się zmienić – ocenił Janusz Lewandowski, komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego. Jako podstawę nowego kształtu Wspólnoty wymienił takie projekty, jak Europejski Mechanizm Stabilizacyjny, unia fiskalna i unia bankowa.

Ale sukces ich powodzenia obwarowany jest pewnymi warunkami. – Przede wszystkim nie można dzielić Europy na euro i non-euro, ponieważ to, co Europie potrzebne jest najbardziej, to wielki wspólny rynek – zaznaczył Lewandowski. – Po drugie naprawa euro oznacza więcej widzialnej ręki Brukseli. A widzimy  odpływ zaufania od projektu europejskiego – dodał.

– Wszyscy mówią o problemach euro, a Europa ma wiele innych problemów – zauważył Matti Vanhanen, b. premier Finlandii. Zwrócił uwagę m.in. na trudności w pozyskiwaniu kapitału przez firmy, wynikające z zaostrzonych rygorów kapitałowych wobec banków.  – PKB może się zwiększać tylko wtedy, kiedy rozwijają się firmy, a do tego potrzeba finansowania – mówił.

Zdaniem Mikołaja Dowgielewicza, wicegubernatora Banku Rozwoju Rady Europy, może okazać się, że Europę czeka dłuższy zastój. – Próbujemy zaklinać rzeczywistość, mówiąc o mającym nadejść wkrótce ożywieniu gospodarczym. A może się okazać, że wzrostu, widocznego dla obywateli, może nie być przez kolejne dwa, trzy lata – powiedział. Według niego, najważniejsze jest, żeby w tych trudnych warunkach firmy „wycisnęły jak cytrynę" możliwości, jakie dają instytucje krajowe i unijne, aby pozyskać finansowanie inwestycji.

[email protected]

Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy