Sprzedaż akcji GPW najpóźniej na początku przyszłego roku?

Aktualizacja: 23.02.2017 06:36 Publikacja: 21.03.2007 07:50

Mniejszościowy pakiet akcji GPW zostanie zaoferowany instytucjonalnym inwestorom giełdowym w II półroczu bieżącego roku lub na początku 2008 r. - stwierdził Ludwik Sobolewski, prezes warszawskiej giełdy. - Oferta zostanie skierowana do podmiotów, dla których rynek giełdowy jest ważnym źródłem uzyskiwania przychodów, wręcz niezbędnym dla ich funkcjonowania. Tym instytucjom zależy na jakości usług świadczonych przez giełdę i nie jest im obojętne, w jakim kierunku giełda będzie się rozwijać w sensie strategicznym - dodał.

Sprzedaż akcji GPW w terminie wskazanym przez prezesa giełdy w dużym stopniu zależy jednak od dalszej woli współpracy Ministerstwa Skarbu Państwa z obecnym doradcą w tym procesie - konsorcjum firm: McKinsey & Company Poland, Centralny Dom Maklerski Pekao i Ernst & Young Audit.

Z informacji "Parkietu" wynika bowiem, że umowa między tym konsorcjum a Skarbem Państwa wygasa w kwietniu bieżącego roku (doradcy rozpoczęli pracę w kwietniu 2005 r.). Obecnie trwają negocjacje dotyczące jej przedłużenia. Osoby zbliżone do tych rozmów twierdzą, że jest wola utrzymania dotychczasowej współpracy po stronie Ministerstwa Skarbu Państwa, ale decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła. Czy MSP przedłuży umowę z doradcą przy prywatyzacji GPW? Na to pytanie wczoraj nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Wygaśnięcie współpracy w kwietniu oznaczałoby prawdopodobnie, że konsorcjum nie dokona aktualizacji wyceny Giełdy Papierów Wartościowych i analizy prywatyzacji tej instytucji, którą kilka tygodni temu zlecił resort skarbu. Wtedy trzeba będzie wyłonić nowego doradcę. Proces ten będzie czasochłonny, gdyż wcześniej konieczne będzie ogłoszenie przetargu (o ile poszukiwany będzie doradca dla MSP, a nie dla GPW).

Wczoraj GPW wspólnie z ING Securities zorganizowała road show w Londynie. Jego celem było zaprezentowanie inwestorom zagranicznym spółek o średniej kapitalizacji notowanych na naszym parkiecie.

Konferencja była oparta na bezpośrednich spotkaniach przedstawicieli dwunastu spółek (m.in. Astarta, Comarch, Cinema City, Kęty, PBG, Kredyt Bank czy Bank Millennium) z reprezentantami około 40 instytucji finansowych (Fidelity, JP Morgan Fleming, Schroders, Barings, Blackrock, Credit Suisse, Legg Mason).

PAP

Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”