Opera TFI wróciła na szczyt naszego rankingu towarzystw. Choć Opera Universa. pl nie wróciła do czołówki, Opera Avista. pl oraz uruchomione na początku wakacji Opera Equilibrium. pl i Opera Substantia. pl były niemalże bezkonkurencyjne.
Najniższa zmienność wyników
Szczególnie ciekawy jest ten drugi przypadek. Fundusz, zaliczany do kategorii akcji krajowych, inwestuje głównie w sektor surowcowy. W minionym miesiącu pozwolił zarobić 3,8 proc. Tymczasem sierpień dla surowców nie był łaskawy. Ceny większości z nich spadły, np. złoto straciło 9,3 proc., aluminium 9,6 proc., a srebro 23,5 proc. - Aktywa funduszu inwestujemy nie tylko w rynek surowcowy, ale także w tzw. okołosurowcowy, np. w spożywczy. Poza tym już na początku sierpnia zakładaliśmy zniżkę na rynku surowców, dlatego kupiliśmy dolarowe fundusze, które nastawione były na spadek ceny np. złota. Ponadto zakładaliśmy też umocnienie się dolara, dlatego nie rezygnowaliśmy z akcji wycenianych w tej walucie - tłumaczy Tomasz Korab, wiceprezes Opera TFI. Co istotne przy ocenie jakości zarządzania, sierpniowe dzienne zmiany notowań jednostki Opera Substantia. pl były bardzo małe, najmniejsze wśród wszystkich funduszy akcji krajowych. Jest to o tyle dobra wiadomość dla klientów, że dla oczekiwanej stopy zwrotu nie ma dużego znaczenia, czy jednostki będą kupione np. w poniedziałek, czy we wtorek. Kiedy wchodzi się w fundusz o dużej zmienności wyników, jest ryzyko, że dzieje się to w momencie relatywnie dużego wzrostu wartości jednostki - wówczas oczekiwana stopa zwrotu jest już w dużym stopniu skonsumowana.
Na surowcach w sierpniu udało się zarobić także zarządzającym z Idea TFI i Skarbiec TFI. W ich przypadku wskaźniki zmienności wyników były jednak znacznie wyższe, jedne z najwyższych w kategorii funduszy akcji krajowych.
Mniejszym łatwiej