Przy okazji dokonywania przez spółki publicznych emisji akcji na rynku regulowanym część z nich w tym samym czasie wdraża programy motywacyjne dla swojej kadry menedżerskiej w zakresie przyznania jej opcji na akcje. Programy opcyjne (tzw. opcje menedżerskie) mogą być skierowane tylko do ściśle określonego adresata – tj. do pracowników spółki dokonującej publicznej emisji akcji. Z tego powodu, aby można było przyznać opcje na akcje członkom zarządu spółki i członkom jej rady nadzorczej, zostają oni zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Warunki przyznania opcji na akcje z reguły wskazują, że spółka przyznaje wybranym pracownikom nieodpłatnie opcje na zakup jej akcji w określonym w przyszłości terminie po umówionej cenie. Cenę tę ustala się co do zasady na poziomie ceny obowiązującej w momencie przyznania opcji lub na poziomie niższym albo nawet po cenie równej zero. Warunki programów opcji menedżerskich mogą przewidywać ograniczenia w zbywalności przyznanych opcji (zakaz zbycia opcji przez ich posiadacza), mogą przewidywać również odroczenie terminu realizacji opcji lub wskazywać obowiązek określonego czasu pracy w spółce.
[srodtytul]Krok pierwszy – przekazanie opcji[/srodtytul]
I tu rodzi się pytanie – kiedy powstaje obowiązek podatkowy dla pracownika spółki otrzymującego opcje menedżerskie? Czy przyznane nieodpłatnie opcje na akcje dla pracownika dające prawo do nabycia akcji spółki po cenie umówionej (niższej niż cena rynkowa akcji w momencie realizacji opcji) podlegają opodatkowaniu już w momencie przyznania opcji, czy może dopiero w momencie ich realizacji? Kolejne pytanie dotyczy określenia źródła przychodu dla pracownika z tytuły otrzymanych opcji. Jeśli przyznana nieodpłatnie opcja podlega opodatkowaniu, to czy jest opodatkowana jako przychód ze stosunku pracy (zgodnie ze skalą podatkową – 18 proc. lub 32 proc.), czy też podlega opodatkowaniu jako zysk kapitałowy (opodatkowanie dochodu stawką 19 proc.). Dodatkowym zagadnieniem jest określenie konsekwencji podatkowych wynikających ze sprzedaży akcji nabytych w wyniku realizacji opcji oraz wskazanie konsekwencji przyznania pracownikowi spółki (osobie fizycznej) zaliczki przed faktyczną sprzedażą akcji (przedpłaty w związku z zawarciem umowy przedwstępnej) na poczet późniejszej sprzedaży akcji.
Nieodpłatne przyznanie opcji na akcje pracownikowi, uprawniające w przyszłości do nabycia akcji spółki na określonych warunkach, nie podlega opodatkowaniu jako „przychód w naturze” ze stosunku pracy. Co do zasady, wartość opcji dla celów podatkowych nie jest możliwa do ustalenia w precyzyjny sposób, ponieważ nie istnieje rynek obrotu takimi opcjami na akcje, a dodatkowo przyznane opcje mają charakter niezbywalny (a tak jest co do zasady).
Dodatkowo wynikająca z art. 24 ust. 11 ustawy o PIT szczególna regulacja wskazuje, że dochód stanowiący nadwyżkę pomiędzy wartością rynkową akcji objętych przez osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia a wydatkami poniesionymi na ich objęcie nie podlega opodatkowaniu w momencie objęcia tych akcji. Przedmiotowa zasada ma zastosowanie do dochodu stanowiącego nadwyżkę pomiędzy wartością rynkową akcji a wydatkami poniesionymi na ich nabycie od spółki posiadającej osobowość prawną, która objęła te akcje wyłącznie w celu przeniesienia tytułu ich własności na osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia spółki będącej emitentem akcji.