Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 13.02.2017 04:06 Publikacja: 10.12.2012 10:48
Foto: GG Parkiet
Inwestorzy z dużą uwagą przysłuchują się sygnałom płynącym z wypowiedzi polityków debatujących nad rozwiązaniami fiskalnymi dla gospodarki USA. Optymiści wierzą, że jeśli nie w tym, to z początkiem przyszłego roku zapadnie porozumienie w sprawie cięć wydatków i podwyżki podatków dla najbogatszych. Pesymiści natomiast uważają, że politycy nie dojdą do porozumienia, a przedłużające się negocjacje zostaną zakończone fiaskiem. Bez ostatecznego rozstrzygnięcia tej kwestii nie ma szans na większe zwyżki, bo ewentualne fiasko w negocjacjach oznacza wzrost podatków od dywidend z obecnych 15 aż do 43 proc. Mimo to dane makro z mijającego tygodnia oraz zbliżający się koniec roku dają inwestorom szansę na stabilizację i obronę przez S&P500 poziomu 1400?punktów. Jeżeli popatrzymy na branże, to bardzo dobrze zachowuje się sektor finansowy, który zyskuje dzięki ożywieniu w nieruchomościach i związanym z tym spadkiem ryzyka w posiadanym portfelu kredytów hipotecznych. Pomaga również niska rentowność obligacji. Cały czas dobrze zachowuje się przemysł farmaceutyczny doceniany przez inwestorów za stabilność przy zawirowaniach w gospodarce. Za sprawą dużych spadków kursu akcji Apple'a gorsze nastroje w ostatnich tygodniach notuje sektor technologiczny. Chcemy zwrócić państwa uwagę na spółki, które odzwierciedlają to, co się dzieje w gospodarce USA, a których sytuacja techniczna wygląda interesująco.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Planowane przez rząd inwestycje trudno uznać za przełomowe. Kluczowe obecnie jest to, by je odpowiednio wykorzystać – mówi Piotr Bielski, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych w Santander BM.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Polska sprzeciwi się traktatowi o wolnym handlu z krajami Mercosuru w obecnym kształcie – oznajmił premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem Rady Ministrów. Problem w tym, ze umowa z Mercosur nie ma jeszcze ostatecznego kształtu, bo negocjacje trwają.
Według Instytutu Gospodarki Międzynarodowej Petersona Economic Sanctions Reconsidered jedynie 34 proc. ze 174 badanych przypadków zastosowania sankcji w XX wieku odniosło sukces.
Po porażce 1:2 z Holandią Polska mierzy się w drugim meczu fazy grupowej Euro 2024 z Austrią. Początek meczu - o godzinie 18.
Ze Stanisławem Waczkowskim, wiceprezesem Ipopemy Securities i szefem zespołu maklerskiego w tej spółce, rozmawia Konrad Krasuski
Wobec szybkiego starzenia się ludności w Polsce automatyzacja z nią związana będzie raczej łagodziła problem deficytu pracowników, niż powodowała wzrost bezrobocia – mówi Piotr Lewandowski, prezes Instytutu Badań Strukturalnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas