Zmiany w OFE pod lupą Kancelarii Prezydenta

Rządowy projekt ustawy dotyczący zmian w systemie emerytalnym budzi coraz więcej wątpliwości legislacyjnych. Tym razem zastrzeżenia zgłosiła Kancelaria Prezydenta RP.

Aktualizacja: 11.02.2017 09:20 Publikacja: 13.11.2013 05:00

Prezydent Bronisław Komorowski chce zbadać, czy zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych są zgodne

Prezydent Bronisław Komorowski chce zbadać, czy zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych są zgodne z konstytucją

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski Krzysztof Skłodowski

W oficjalnym liście do Jacka Cichockiego, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski pisze, że na obecnym etapie prac nad ustawą, w debacie publicznej oraz konsultacjach pojawiły się opinie i uwagi dotyczące możliwych niezgodności projektowanych regulacji z konstytucją. Jak zaznacza minister, chodzi przede wszystkim o uchylenie dotychczasowych przepisów gwarantujących bezpieczeństwo i rentowność lokat oraz poważne zmiany w polityce inwestycyjnej – minimalny wymóg inwestycji w akcje na poziomie 75 proc. – oraz zakaz inwestowania w papiery wartościowe emitowane bądź gwarantowane przez Skarb Państwa. Wskazuje, że swoje obawy wyraża w tych kwestiach szereg instytucji, również tych rządowych.

Zdaniem KPRP w świetle dostępnych w konsultacjach uwag zastrzeżenia natury konstytucyjnej mogą dotyczyć również mechanizmu przekazania aktywów z OFE do ZUS, a następnie ich umorzenia.

Wątpliwości Kancelarii budzi także zbyt krótkie vacatio legis, czyli okres między publikacją aktu prawnego a jego wejściem w życie.

KPRP zwraca też uwagę na to, że pod znakiem zapytania może stanąć dochowanie konstytucyjnego terminu 21 dni dla prezydenta na podjęcie decyzji w sprawie tej ustawy.

Jacek Michałowski wyraził nadzieję, że rząd uwzględni w dalszych pracach wymienione uwagi, a przed przesłaniem projektu ustawy do Sejmu, dokona pogłębionej analizy proponowanych przepisów pod kątem ich zgodności z ustawą zasadniczą.

Projekt nowelizacji ustawy o funduszach emerytalnych został poddany konsultacjom społecznym i międzyresortowym. Oficjalne pisma do Ministerstwa Pracy przesłało kilkadziesiąt instytucji. Jak się okazuje, proponowane zmiany budzą wątpliwości większości z nich. Rządowe Centrum Legislacji uznało, że nowa polityka inwestycyjna narzucana OFE budzi szereg wątpliwości konstytucyjnych. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wytknęło, że niekonstytucyjna może być częściowa utrata prawa do dziedziczenia aktywów zgromadzonych w OFE. Prokuratoria Generalna plany przeniesienia części obligacyjnej do ZUS i umorzenia papierów skarbowych nazwała klasycznym wywłaszczeniem. GUS przestrzegł, że ten sam manewr nie wpłynie na zmniejszenie deficytu. Suchej nitki na rządowym dokumencie nie zostawiła też KNF, która alarmowała, że nowe prawo doprowadzi do likwidacji OFE.

Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”