Plany taryfowe Donalda Trumpa biją w giełdy i obligacje

Referencyjne rentowności obligacji skarbowych spadły do najniższego poziomu od ponad dwóch miesięcy w związku z obawami, że plany taryfowe Donalda Trumpa i środki mające na celu ograniczenie inwestycji między USA a Chinami zaszkodzą światowemu wzrostowi gospodarczemu.

Publikacja: 25.02.2025 10:17

Plany taryfowe Donalda Trumpa biją w giełdy i obligacje

Foto: Reuters

Kontrakty terminowe na europejskie indeksy giełdowe wskazały na niższe otwarcie po wyprzedaży amerykańskich akcji pod koniec poniedziałkowej sesji. Chińskie akcje poszły w ruch. Wskaźnik siły dolara spadł drugi dzień, a bitcoin, postrzegany jako tak zwana „handel Trumpem”, spadł. Spadły rentowności 10-letnich obligacji skarbowych.

Inwestorzy ograniczają ryzyko

Miesiąc po objęciu prezydentury przez Donalda Trumpa niepewność co do tego, jak jego polityka wpłynie na wzrost gospodarczy w USA, skłoniła inwestorów do ograniczenia ryzyka i uciekania się do bezpieczniejszych przystani, takich jak złoto. Metal zyskał w tym roku 12 proc. Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell i inni urzędnicy wielokrotnie powtarzali w tym miesiącu, że nie śpieszą się z obniżkami stóp procentowych, dopóki inflacja pozostaje niezmienna.

– Ciągłe sygnalizowanie nowych taryf wprowadza niepotrzebną zmienność na rynki – powiedział Rajeev De Mello, menedżer globalnego portfela makro w Gama Asset Management. Co więcej, stwierdził, „bardziej przyspieszone odwrót Stanów Zjednoczonych od światowego przywództwa zwiększa ryzyko dla międzynarodowych korporacji i globalnych inwestorów, którzy od dawna czerpią korzyści ze stabilnego porządku międzynarodowego opartego na zasadach”.

Akcje spadły w całym regionie, przy czym największe spadki odnotowano w Japonii, Tajwanie i Hongkongu. Zarządzenie Trumpa ograniczające chińskie inwestycje również zmniejszyło ryzyko.

Trump powiedział, że cła, które mają nałożyć na Kanadę i Meksyk w przyszłym miesiącu, zostały „na czas” i „postępują bardzo szybko” po początkowym opóźnieniu. Nastroje na szerszym rynku również pogorszyły się po tym, jak prezydent nakazał komisji rządowej ograniczyć chińskie wydatki na technologię, energię i inne strategiczne amerykańskie sektory.

– Na rynku panuje tak duża niepewność, że azjatyckim inwestorom bardzo trudno jest przewidzieć ostateczny wynik – powiedziała w wywiadzie dla Bloomberg TV Jessica Jones, szefowa działu Azji w PGIM Investments. – Bez względu na to, czy doprowadzi to do większej inflacji, czy faktycznie spowolni wzrost, nie można jeszcze rozstrzygnąć – dodała.

Technologiczna wojna z Chinami

Trump pogłębił także rozłam Waszyngtonu z jego sojusznikami w sprawie Ukrainy, wycofując amerykańskie potępienie inwazji Rosji na Organizację Narodów Zjednoczonych i wśród krajów Grupy Siedmiu w 2022 r., gdyż jego zamiarem jest zakończenie wojny na warunkach akceptowalnych przez Moskwę.

Urzędnicy Trumpa szkicują także trudniejsze wersje amerykańskich krawężników półprzewodnikowych. Spadki są testem dla chińskich akcji technologicznych po tym, jak osiągnęły najwyższy od trzech lat poziom optymizmu w związku z DeepSeek i spotkaniem prezydenta Xi Jinpinga z liderami korporacji.

Według osób zaznajomionych z tą sprawą urzędnicy Trumpa spotkali się niedawno ze swoimi japońskimi i holenderskimi odpowiednikami w sprawie ograniczenia inżynierom Tokyo Electron Ltd. i ASML Holding NV możliwości konserwacji sprzętu półprzewodnikowego w Chinach.

Nastąpiło to po tym, jak dyrektywa przygotowała grunt pod bardziej zdecydowane wykorzystanie Komisji Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych, czyli CFIUS, tajnego panelu, który analizuje propozycje podmiotów zagranicznych dotyczące zakupu amerykańskich firm lub nieruchomości, aby udaremnić chińskie inwestycje.

– Jeśli te zamówienia wejdą w życie, istnieje ryzyko, że będzie to miało wpływ na łańcuchy dostaw sztucznej inteligencji – powiedziała Charu Chanana, główny strateg inwestycyjny w Saxo Markets Pte. – Jednak od inauguracji administracja Trumpa wydała kilka takich rozkazów, ale miały one na celu uzyskanie wpływu i siły przetargowej w negocjacjach – podkreśliła.

Gospodarka światowa
Kres ekstremalnego optymizmu wobec USA? Gorący pieniądz ostro ruszył w świat
Materiał Promocyjny
Polski czy zagraniczny? Jaki rachunek maklerski wybrać?
Gospodarka światowa
Apple zainwestuje w USA pół biliona dolarów
Gospodarka światowa
Rynki reagują na wynik niemieckich wyborów
Gospodarka światowa
Nick Leeson 30 lat temu zrujnował Barings Bank. Co go teraz martwi?
Gospodarka światowa
Trump pozwala amerykańskim firmom na korupcję za granicą
Gospodarka światowa
Chińczycy są nadal udziałowcami kluczowej amerykańskiej spółki