Cybercab i Robovan. Elon Musk ogłasza rewolucję w transporcie

„Przyszłość jest autonomiczna” – pod takim hasłem Elon Musk pokazał najnowszy ze swoich nowatorskich projektów, czyli zrobotyzowaną taksówkę i autobus. Dostęp do transportu ma być zdemokratyzowany, efektywny i wygodny – przekonuje miliarder.

Publikacja: 11.10.2024 10:37

Stojący na czele Tesli miliarder ogłosił, że wprowadzi na rynek autonomiczne taksówki (Cybercab), al

Stojący na czele Tesli miliarder ogłosił, że wprowadzi na rynek autonomiczne taksówki (Cybercab), ale także samojezdne pojazdy dostawcze (tzw. Robovan, na zdjęciu)

Foto: Tesla

Przeprowadzone w piątek nad ranem polskiego czasu w studiu filmowym Warner Bros. Discovery w Burbank w Kalifornii show było wyjątkowe. Elon Musk zaprezentował na nim swój pomysł na komunikację XXI wieku. Ta ma być zautomatyzowana i autonomizowana, a świat w jego wizji będzie wypełniony robotami – zarówno humanoidami współpracującymi z ludźmi, jak i pojazdami bez kierowców. To będzie cała flota inteligentnych maszyn.

Tesla ogłasza wprowadzenie pojazdów Cybercab i Robovan

Stojący na czele Tesli miliarder ogłosił, że wprowadzi na rynek autonomiczne taksówki (Cybercab), ale także samojezdne pojazdy dostawcze (tzw. Robovan), które mają transportować zarówno większe grupy ludzi, jak i towary. Zrobotyzowany transport masowy – według pomysłu kontrowersyjnego biznesmena – napędzać mają pojazdy przypominające bardziej futurystyczne wagony niż samochody. Robovan wyróżniać się będzie bowiem gładkim, aerodynamicznym kształtem i brakiem widocznych kół. Przewozić będzie on do 20 pasażerów, a – jak podkreślał podczas prezentacji „We, Robot” sam Musk – stanie się on ważnym elementem przewozów grupowych. Pojazd wspierany przez AI ma pomóc m.in. w zarządzaniu transportem w miastach. – Robovan rozwiązuje problem w lokalizacjach, gdzie występuje duże zagęszczenie pasażerów. Jeśli chcesz przewieźć drużynę sportową albo szukasz sposobu na obniżenie kosztów podróży do poziomu 5-10 centów za milę, wtedy możesz skorzystać z Robovana – mówi Musk.

Czytaj więcej

Elon Musk przedstawi rewolucyjny pojazd. Cybercab to przyszłość transportu?

Biznesmen szacuje, że aktualny koszt eksploatacji autobusu komunikacji publicznej to ok. 1 dol. za 1 milę (równowartość 2,45 zł/km). Robovan ma więc być  zdecydowanie tańszy. Ów pojazd będzie kluczowym elementem Tesla Network. To jest właśnie ta nowa idea, którą zamierza wdrożyć miliarder. Chodzi bowiem o całą sieć autonomicznych usług przewozu osób i towarów, która oparta będzie na zrobotyzowanych pojazdach. W ramach Tesla Network auta marki Tesla stworzyły wspólny łańcuch ogólnodostępnych środków komunikacji. W praktyce zamawiane przez aplikację Robotaxi i Robovany, ale także Tesle osobowe należące do klientów, którzy chcieliby odpłatnie użyczać je w wolnych chwilach, wykorzystane byłyby do oferowania przejazdów na żądanie.

Czytaj więcej

Jak wyniki wyborów w USA mogą wpłynąć na przyszłość Tesli?

Elon Musk i rewolucja w transporcie

To pierwsze takie show, na którym Elon Musk zaprezentował dwa samochody przyszłości. Autonomiczna taksówka to z kolei mniejszy samochód, bez kierownicy czy pedałów, który ma być dostępny za mniej niż 30 tys. dol. Pojazd typu robotaxi do sprzedaży miałby wejść przed 2027 r. Musk nie zdradził jednak, gdzie ten model Tesli będzie produkowany. Pełen entuzjazmu przekonywał jednak: „To będzie świetlana przyszłość”. Autonomiczna taksówka ma być „w perspektywie długoterminowej” pięciokrotnie tańsza niż komunikacja miejska: 20 centów za milę (ok. 49 gr. za 1 km). A na tym nie koniec, bo już w przyszłym roku Tesla uruchomi „nienadzorowany FSD” w Teksasie i Kalifornii. FSD to skrót od Full Self-Driving, a wiec system wspomagania kierowcy klasy premium. Opcja autonomii będzie dostępna w elektrycznych modelach 3 i Y. Wszystkie zautonomizowane nowe elektryczne pojazdy Tesli (Cybercab i Robovan) będą wykorzystywać ładowanie indukcyjne. A, co oznacza, że ich „tankowanie” będzie odbywać się bez konieczności podłączania do gniazdka.

Elon Musk zaprezentował również pokazywane już wcześniej humanoidy. Jak zapewniał, model Optimus mógłby w przyszłości kosztować 20-30 tys. dol. Przypominający człowieka robot miałby znaleźć zastosowanie praktycznie wszędzie – od pomocy w domu po pracę w fabryce.

Gospodarka światowa
Buffett zapakowany w ryzykowny biznes. 200 proc. zarobku w jeden dzień?
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka światowa
Brytyjski PKB wyhamował. Dane o produkcji przemysłowej także kiepskie
Gospodarka światowa
PKB Japonii rósł drugi kwartał z rzędu
Gospodarka światowa
PKB strefy euro i UE w górę. Co z Polską? "Wyniki wyłamują się z wzorca"
Gospodarka światowa
Inflacja przyspieszyła, ale nie zaskoczyła
Gospodarka światowa
Musk pokieruje DOGE, więc dogecoin zyskał