Qualcomm chce przejąć Intela. To może być największa technologiczna fuzja od lat

W amerykańskiej branży technologicznej zawrzało po piątkowych doniesieniach o tym, że firma Qualcomm złożyła Intelowi ofertę przejęcia.

Publikacja: 20.09.2024 22:29

Qualcomm chce przejąć Intela. To może być największa technologiczna fuzja od lat

Foto: Adobe Stock

Amerykański producent chipów Qualcomm zwrócił się w ostatnich dniach do Intela, jednego z największych na świecie producentów układów scalonych, z ofertą przejęcia – podał w piątek, 20 września, „Wall Street Journal”, powołując się na osoby bliskie sprawie.

Jeśli transakcja doszłaby do skutku, byłoby to jedno z największych przejęć w światowej branży technologicznej od lat. Kapitalizacja rynkowa Intela sięga obecnie około 96 mld dolarów, Qualcomm zaś – 183,31 mld dolarów.

Czytaj więcej

Intel zamroził wielką inwestycję

Qualcomm przejmie Intela? Szansa dla producenta chipów

Intel jednak nie radził sobie ostatnio najlepiej, a przejęcie przez Qualcomm mogłoby pomóc mu wyjść z trudnego okresu. W sierpniu bieżącego roku Intel zaliczył największy dzienny spadek kursu akcji od ponad 50 lat po tym, jak koncern opublikował rozczarowujące wyniki. W 2024 roku akcje Intela straciły już 53 proc. Inwestorzy wyrażali wątpliwości co do kosztownych planów koncernu projektowania i produkcji chipów.

Rynek zareagował pozytywnie na te zaskakujące donosy. Kurs akcji Intela skoczył w piątek o 8 proc.

Wcześniej w tym tygodniu Intel podjął decyzję o wstrzymaniu wielkich inwestycji w Polsce, Niemczech i Malezji ze względu na straty ponoszone przez dział produkcji mikroprocesorów. – Wstrzymamy nasze projekty w Polsce i w Niemczech na mniej więcej dwa lata, w oparciu o prognozowany popyt rynkowy – poinformował w poniedziałek prezes Intela Pat Gelsinger.

Amerykański gigant wstrzymał tym samym wartą 20 mld zł inwestycję w budowę fabryki chipów w Miękini pod Wrocławiem. W Niemczech zamroził z kolei projekt budowy fabryki półprzewodników w Magdeburgu, w którą zainwestować miał 30 mld euro. Wycofał się także z wartych 7 mld dol. projektów produkcyjnych w Malezji.

Intel z siedzibą w Santa Clara w Kalifornii został założony w 1968 roku. Koncern ma za sobą znacznie lepsze czasy, a jego wartość w pewnym momencie przekroczyła 290 mld dolarów. Gigant jest jednym z wiodących producentów układów scalonych na świecie oraz twórcą mikroprocesorów z rodziny x86, które znajdują się w większości komputerów osobistych.

Qualcomm, którego siedziba mieści się w San Diego w Kalifornii, jest nieco młodszą firmą – działa od 1985 roku i specjalizujące się w komunikacji bezprzewodowej. Koncern opracował między innymi technikę CDMA używaną w telefonach komórkowych i satelitarnych, stworzył znany program do obsługi poczty elektronicznej Eudora, technologię wyświetlaczy IMoD, a także mikroprocesory serii Snapdragon.

Gospodarka światowa
Duża poprawa nastrojów w unijnym przemyśle. Nieoczekiwany efekt Donalda Trumpa?
Gospodarka światowa
Bank Japonii podniósł główną stopę do 0,5 proc.
Gospodarka światowa
Walka z emisjami CO2 nie jest już modna
Gospodarka światowa
Trump w Davos: Ceny ropy i stopy procentowe muszą spaść
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny znów obciął stopy
Gospodarka światowa
USA nie odetną się od Europy