USA: Rynek pracy osłabł, ale recesji nie widać

W sierpniu przybyło w USA mniej etatów, niż się spodziewano, ale lekko spadła stopa bezrobocia. Są więc argumenty za cięciem stóp procentowych przez Fed, a nie ma wyraźnych sygnałów recesji.

Publikacja: 06.09.2024 15:35

Stopa bezrobocia w USA spadła do 4,2 proc.  w sierpniu

Stopa bezrobocia w USA spadła do 4,2 proc. w sierpniu

Foto: Bloomberg

W sierpniu przybyło w USA, w sektorze pozarolniczym 142 tys. etatów, podczas gdy średnio się spodziewano, że ich liczba wzrośnie o 165 tys. Dane o wzroście za lipiec zrewidowano natomiast w dół ze 114 tys. do 89 tys. Raport z amerykańskiego rynku pracy nie był jednak jednoznacznie zły. Stopa bezrobocia spadła bowiem z 4,3 proc. do 4,2 proc. Średnia płaca godzina wzrosła w sierpniu o 0,4 proc. w porównaniu z lipcem i o 3,8 proc. licząc rok do roku. Jej wzrost był nieco wyższy niż prognozowano.

Raport o etatach bez zaskoczenia dla inwestorów

W reakcji na ten raport, rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich spadła do poziomu 3,67 proc. Dolar natomiast umiarkowanie słabł. Za 1 USD płacono w piątek po południu 3,84 zł. Notowania niewiele dzieliło więc od sierpniowego dołka.

Piątkowy raport o etatach nie powinien być dużym zaskoczeniem dla inwestorów. Publikowane wcześniej dane sugerowały już osłabienie koniunktury na amerykańskim rynku pracy. W środę pojawił odczyt dotyczący liczby wakatów w gospodarce (JOLTS). Sporym zaskoczeniem było to, że ich liczba spadła z 7,91 mln w czerwcu do 7,67 mln w lipcu, czyli do najniższego poziomu od stycznia 2021 r. Średnio spodziewano się, że liczba wakatów wzrośnie do 8,1 mln. W czwartek raport prywatnej firmy ADP pokazał, że w sierpniu przybyło w USA tylko 99 tys. etatów, a oczekiwano, że będzie ich 145 tys. Raport Challengera wykazał natomiast, że liczba planowanych zwolnień wzrosła z 25,88 tys. w lipcu do 75,89 tys. w sierpniu. Pogorszenie sytuacji na amerykańskim rynku pracy nie powinno być więc większym zaskoczeniem, zwłaszcza, że raport za lipiec został już uznany przez inwestorów za kiepski i był jednym z czynników, które sprowokowały krótki krach na globalnych giełdach z 5 sierpnia.

Czytaj więcej

USA: Inflacja PCE nie przyniosła negatywnej niespodzianki

Jaką decyzję podejmie Fed?

Oznaki pogorszenia koniunktury na rynku pracy w USA są oczywiście argumentem za luzowaniem polityki pieniężnej przez Fed. Rynek jest już od wielu tygodni pewny, że Rezerwa Federalna obniży 18 września stopy procentowe. Pewności nie ma jednak co do tego, jak mocne będzie to cięcie. W piątek po południu, po publikacji danych z rynku pracy, barometr CME FedWatch wskazywał, że jest 59 proc. szans na wrześniowe cięcie o 25 pb. i 41 proc. na obniżkę o 50 pb.

- Słaby raport z rynku pracy za lipiec sprowokował prawdziwe obawy przed recesją. O ile najnowszy raport był gorszy niż oczekiwano, to odzwierciedla on również rosnącą aktywność gospodarczą. To kłóci się z ideą, że gospodarka przechodzi gwałtowne spowolnienie. A co do stóp procentowych, to Fed dał już wyraźnie do zrozumienia, że nadszedł czas na ich cięcie , inwestorzy zadają sobie obecnie tylko pytania jak głębokie będą cięcia i do jakiego poziomu one dojdą- twierdzi Richard Flynn, dyrektor brytyjskiego oddziału Charles Schwab.

- Nadszedł teraz odpowiedni czas by zmniejszyć restrykcyjną postawę w polityce pieniężnej, obniżając główną stopę procentową - stwierdził w piątek John Williams, szef nowojorskiego oddziału Fedu. Słowa te znalazły się w jego wystąpieniu, przygotowanym o wiele wcześniej niż opublikowano dane z rynku pracy za sierpień.

- Dla Fedu decyzja koncentruje się na tym, co jest większym czynnikiem ryzyka. Czy wzmocnią presję inflacyjną jeśli obetną stopy o 50 pb., czy też pojawi się zagrożenie recesją, jeśli obetną tylko o 25 pb.? Ogólnie, przy ograniczonej presji inflacyjnej, nie ma powodu, by Fed był nadmiernie ostrożny. Może więc na początku mocniej obniżyć stopy procentowe - wskazuje Seema Shah, strateg w Principal Asset Management.

Gospodarka światowa
Kolejne rozczarowanie z Niemiec. „Te dane potwierdzają erozję”
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym
Gospodarka światowa
Trump stracił miliardy, kurs Trump Media na dnie
Gospodarka światowa
Czemu Elon Musk postawił się brazylijskiemu „Voldemortowi”?
Gospodarka światowa
Krzywa rentowności przestała być odwrócona
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne
Gospodarka światowa
Krzywa rentowności w USA przestała być odwrócona
Gospodarka światowa
Ostra przecena Nvidii pociągnęła w dół indeksy