USA: Inflacja PCE nie przyniosła negatywnej niespodzianki

Amerykańska inflacja bazowa PCE, czyli ulubiony wskaźnik inflacyjny Fedu, nie zaskoczyła negatywnie w lipcu. Jej odczyt okazał się zgodny z prognozami.

Publikacja: 30.08.2024 15:21

USA: Inflacja PCE nie przyniosła negatywnej niespodzianki

Foto: Bloomberg

Departament Handlu USA ogłosił, że inflacja PCE utrzymała się w lipcu na poziomie 2,5 proc.  W porównaniu z czerwcem, ceny wzrosły o 0,2 proc., czyli zwiększyły się tak, jak oczekiwano. Inflacja bazowa PCE, czyli nie uwzględniająca zmian cen żywności, paliw i energii, pozostała na poziomie 2,6 proc., a w ujęciu miesięcznym wyniosła 0,2 proc.

Wygląda więc na to, że te dane nie będą przeszkodą dla Fedu, by we wrześniu obniżył on stopy procentowe.

Kiedy Fed może obniżyć stopy procentowe?

Barometr CME FedWatch wskazywał w piątek po południu, że rynek spodziewa się, że wrześniowe cięcie stóp w USA jest już w 100 proc. pewne. Szanse na obniżkę głównej stopy o 25 pb. wynosiły wówczas 69 proc., a o 50 pb. 31 proc. 

 - Wzrosła moja pewność, że inflacja jest na ścieżce do 2 proc. - powiedział Jerome Powell, prezes Fedu, podczas swojego wystąpienia na sympozjum w Jackson Hole. Dodał, że Fed nie dąży do dalszego osłabienia warunków na rynku pracy, ani dobrze nie przyjmie takiego pogorszenia sytuacji. Słowa te zinterpretowano jako zapowiedź obniżek stóp procentowych. Powell nie zostawił w tej kwestii większych wątpliwości.

- Nadszedł czas na dostosowanie stóp procentowych. Kierunek podróży jest jasny, a timing oraz tempo obniżek stóp będą zależne od nadchodzących danych oraz od bilansu czynników ryzyka - stwierdził przewodniczący Rezerwy Federalnej.

Inwestorzy już od wielu tygodni spodziewają się, że Fed rozpocznie cięcia stóp na swoim najbliższym posiedzeniu, zaplanowanym na 18 września.

Cykl luzowania polityki pieniężnej, który Fed ma rozpocząć we wrześniu najprawdopodobniej będzie charakteryzował się stopniowymi cięciami stóp, rozłożonymi w długim okresie czasu. Z analizy przeprowadzonej przez firmę Ned Davis Research wynika, że w trakcie takiego cyklu zwykle najlepiej radzą sobie akcje spółek cyklicznych, podczas gdy w czasie szybkiego zacieśniania polityki pieniężnej zazwyczaj dobrze radzą sobie spółki defensywne.

"Definicje sektorów defensywnych i cyklicznych nieco zmieniają się jednak. Na przykład, spółki technologiczne historycznie były zaliczane do grona spółek cyklicznych, ale w czasie ostatniego cyklu zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed, duże firmy technologiczne miały  sporo z charakterystyki spółek defensywnych i zyskiwały mocniej niż główne indeksy. Ich duże zasoby gotówki oraz inne czynniki czyniły je mało wrażliwe na zmiany kosztów pożyczania pieniędzy " - zwracają uwagę analitcy firmy Charles Schwab.

Gospodarka światowa
Inflacja w strefie euro najniższa od ponad trzech lat
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym
Gospodarka światowa
Nvidia traci na początku sesji, po publikacji wyników
Gospodarka światowa
Inflacja w Niemczech już poniżej 2 proc.
Gospodarka światowa
PKB w USA wzrósł o 3% w II kw. 2024 r. wg II szacunku
Materiał Promocyjny
Atrakcyjne auto może umilić nam życie nie tylko w pracy
Gospodarka światowa
Niemcy ukrytym championem rynków europejskich. Rekord indeksu DAX
Gospodarka światowa
Firma Warrena Buffetta warta ponad bilion dolarów