S&P500 wysoko, stopy procentowe też. Powell będzie się tłumaczył w Kongresie

Standard&Poor’s500 zmiata wszystko. Nawet kryzys polityczny mu nie straszny.

Publikacja: 07.07.2024 13:14

S&P500 wysoko, stopy procentowe też. Powell będzie się tłumaczył w Kongresie

Foto: Michael Nagle/Bloomberg

W minionym tygodniu ten najważniejszy indeks na Wall Street zyskał 2 proc. bijąc rekordy przez wszystkie sesje.

Jak się okazuje inwestorzy na Wall Street są wyjątkowo odporni na negatywne czynniki zewnętrzne, których lista jest długa.

Z zakupów akcji nie zrezygnowali nawet w obliczu zamieszania politycznego po katastrofalnym występie Joe Bidena w telewizyjnej debacie z Donaldem Trumpem.

Czytaj więcej

Klęska Bidena w debacie nie wystraszyła Wall Street

Wprawdzie zachwiało to nieco rynkiem obligacji skarbowych, ale, jak zauważa agencja Bloomberga, znacząco się on uspokoił po słabych danych gospodarczych, które zwiększają szanse na bliską redukcję stóp procentowych.

Wygórowane oczekiwania inwestorów?

Mimo zawirowań w otoczeniu rajd ryzykownych aktywów napędza przekonanie inwestorów, że gospodarka będzie się rozwijała wystarczająco szybko by uniknąć recesji, ale też w tempie uzasadniającym łagodzenie polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną.

- Dominującym czynnikiem pozostaje Fed, a także wiara, że w końcu dojdzie do cięcia stóp - wskazuje Mark Freeman, szef inwestycji w Socorro Asset Management. Jeśli chodzi o zagadnienia polityczne, według niego kluczowe jest to, czy nastąpi znaczący zwrot w polityce fiskalnej. Obecnie, jak przyznaje, na to się nie zanosi.”

Czytaj więcej

W tym roku Fed widzi tylko jedno cięcie stóp, a w 2025 aż cztery

2-proc. zarobek S&P 500 w minionym tygodniu, był największy od kwietnia w takim okresie. Dane o gorszej sytuacji w branżach usługowych i wzroście bezrobocia podbiły optymizm inwestorów odnośnie do cięcia stóp procentowych.

Rentowności dziesięcioletnich obligacji skarbowych, które podskoczyły w reakcji na prezydencką debatę i obawy, że Trump poluzuje politykę fiskalną, później wróciły do punktu wyjścia.

Wyceny akcji z S&P500 wyjątkowo wysoko

Wprawdzie nieustanny marsz akcji w górę jest korzystny dla byków- spośród których niektórzy dowodzili, że katalizatorem były rosnące szanse Trumpa na prezydenturę - stwarza to niezwykłe okoliczności w kontekście wyborczym.

Jedną z nich jest skala wzrostów, które wskaźnik cena/zysk dla indeksu Standard&Poor’s 500 wywindowały do poziomu 26. Tak wysoko jak teraz nie był on nigdy w dniu wyborów co najmniej od 1990 roku.

Wprawdzie wyceny są słabym narzędziem do określenia timingu rynkowego ich podwyższony poziom może być powodem do redukcji oczekiwań co do koniunktury giełdowej bez względu na to kto zdobędzie Biały Dom.

Dzisiejsze wysokie wyceny amerykańskich spółek o najwyższej kapitalizacji sugerują, że w nadchodzącym dziesięcioleciu wyniki inwestycyjne będą znacząco gorsze, ostrzega Dan Suzuki, ekspert w firmie Richard Bernstein Advisors. Ich duży udział da się we znaki całemu rynkowi.

Jednak wysokie wyceny były też cztery lata temu, kiedy Biden wygrał wybory, i nie były znaczącą przeszkodą w dalszych zwyżkach. Od listopada 202O roku S&P 500 zyskał 65 proc.

Jerome Powell, szef Fedu na kongresowym dywaniku

Jak będzie dalej w dużej mierze zależy od Fedu.  We wtorek jego szef Jerome Powell wybiera się na posiedzenie komitetu bankowego Senatu, a w środę pojawi się na panelu w Izbie Reprezentantów.

Agencja Bloomberga sugeruje, że Powell powie parlamentarzystom, że mimo symptomów hamującej gospodarki i zatrudnienia jego instytucja potrzebuje dalszego potwierdzenia, iż inflacja spowalnia, by powstały warunki do cięcia stóp procentowych. 

Gospodarka światowa
Tesla wraca do gry. Akcje 27 proc. w górę w skali tygodnia
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Kolejny, częściowo dobry raport z rynku pracy w USA
Gospodarka światowa
Co Partia Pracy chce zmienić w gospodarce brytyjskiej?
Gospodarka światowa
To już pewne: Wielką Brytanią będzie rządzić Partia Pracy. Miażdżąca wygrana
Gospodarka światowa
Chiny królują w liczbie patentów na sztuczną inteligencję
Gospodarka światowa
Jak Ameryka zdobyła klucz do supremacji energetycznej