Chiński rynek nieruchomości nadal ciąży gospodarce

Sprzedaż detaliczna w Chinach była lepsza od prognoz, ale rozczarowały dane o produkcji przemysłowej oraz o cenach i sprzedaży nieruchomości. Rządowe działania stymulacyjne nie zdołały ożywić rynku mieszkaniowego.

Publikacja: 17.06.2024 10:01

Spadek cen domów i mieszkań w Chinach przyspieszył z 3,1 proc. w kwietniu do 3,9 proc. w maju.

Spadek cen domów i mieszkań w Chinach przyspieszył z 3,1 proc. w kwietniu do 3,9 proc. w maju.

Foto: Bloomberg

Wzrost sprzedaży detalicznej w Chinach przyspieszył z 2,3 proc. rok do roku w kwietniu do 3,7 proc. w maju i był wyższy od prognoz (mówiących średnio o zwyżce o 3 proc.). To była jedyna pozytywna niespodzianka w danych gospodarczych z Państwa Środka opublikowanych w poniedziałek. Rozczarowała chińska produkcja przemysłowa. Wzrosła ona o 5,6 proc., podczas gdy spodziewano się jej zwyżki o 6 proc., po kwietniowym wzroście o 6,7 proc. Inwestycje w aglomeracjach miejskich zwiększyły się o 4 proc., a oczekiwano, że ich zwyżka będzie taka sama jak w kwietniu, czyli wyniesie 4,2 proc.

Przede wszystkim rozczarowały jednak dane o cenach nieruchomości. Spadek cen domów i mieszkań przyspieszył z 3,1 proc. w kwietniu do 3,9 proc. w maju. W 68 spośród 70 największych chińskich metropolii spadały ceny na rynku pierwotnym, a w 70 na rynku wtórnym. Do pogłębienia spadków doszło, choć rząd ChRL wdrożył w zeszłym miesiącu pakiet wsparcia dla sektora nieruchomości. Obejmuje on m.in. luzowanie reguł przyznawania kredytów hipotecznych oraz zachęty dla samorządów, by skupowały one puste mieszkania. Program ten jest jednak jak na razie wdrażany dosyć wolno.

Czytaj więcej

Chiński rząd będzie kupował puste mieszkania?

Co się dzieje na chińskim rynku nieruchomości?

Kryzys na rynku nieruchomości jest jedną z głównych przyczyn spowolnienia gospodarczego w Chinach. Ceny nowych domów spadły tam od szczytu o ponad 6 proc., a nieruchomości na rynku wtórnym o ponad 12 proc. Sprzedaż nieruchomości w Chinach wzrosła w maju o 3,4 proc. rok do roku i był to pierwszy jej wzrost od 12 miesięcy. W kwietniu zmniejszyła się ona o 44,9 proc., a spadek w lutym sięgnął aż 60 proc. Na spadek sprzedaży poważnie wpłynęła seria bankructw wielkich deweloperów (takich jak China Evergrande Group), do której doszło w ostatnich latach. Chińczycy mniej chętnie kupowali mieszkania, gdyż obawiali się, że mogą stracić pieniądze w wyniku potencjalnego upadku firmy deweloperskiej. W kwietniu było w Chinach 391 mln m kw. niesprzedanej powierzchni mieszkaniowej. Pomysłem rządu na ożywienie rynku stał się program zachęt do skupu tych mieszkań przez samorządy, które mają je przeznaczać na wynajem. Analitycy wskazują jednak, że ten program jest jeszcze realizowany na zbyt małą skalę.

- Skala tego programu jest o wiele za mała, by rzeczywiście zapewnić bardziej dostępne mieszkania dla ludzi, którzy ich potrzebują. Chodzi w nim bardziej o ograniczeniu ryzyka dla deweloperów, niż o wsparcie dla rynku mieszkaniowego — twierdzi Dan Wang, główny ekonomista Hang Seng Banku.

- Najbardziej rozczarowujące jest to, że dane za maj pokazały naprawdę niewielką poprawę sprzedaży nieruchomości po tylu działaniach wspierających. Władze Chin muszą znaleźć sposób na to, by zmniejszyć raty kredytów hipotecznych, tak by zmniejszyła się przepaść między oprocentowaniem nowych pożyczek a kredytów wydanych wcześniej — uważa Jacqueline Rong, główna chińska ekonomistka BNP Paribas. 

- Dane za maj dają więcej argumentów za obniżką stóp przez Ludowy Bank Chin — prognozuje Lynn Song, główny chiński ekonomista ING. 

Gospodarka światowa
Duża poprawa nastrojów w unijnym przemyśle. Nieoczekiwany efekt Donalda Trumpa?
Gospodarka światowa
Bank Japonii podniósł główną stopę do 0,5 proc.
Gospodarka światowa
Walka z emisjami CO2 nie jest już modna
Gospodarka światowa
Trump w Davos: Ceny ropy i stopy procentowe muszą spaść
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny znów obciął stopy
Gospodarka światowa
USA nie odetną się od Europy