Niemieccy konsumenci wciąż nie chcą kupować

Nastroje niemieckich konsumentów nadal rosną, czwarty miesiąc z rzędu. German GfK Consumer Climate Indicator wzrósł do -20.9. Niepokoi słaba skłonność gospodarstw domowych do zakupów.

Publikacja: 29.05.2024 14:16

Niemieccy konsumenci wciąż nie chcą kupować

Foto: Bloomberg

Nastroje konsumentów rosną w miarę jak siła nabywcza będzie się poprawiać w związku ze spadającą inflacją. Wybiegający w przyszłość indeks klimatu konsumenckiego GfK dla Niemiec przewiduje, że pewność siebie wzrośnie w czerwcu do -20,9 z -24,0 w tym miesiącu. Rodzi to nadzieję, że produkcję przemysłową wspierać będzie także konsumpcja prywatna. W I kwartale spożycie spadło o 0,4%.

Reakcje rynku

Dane dotyczące zaufania konsumentów za czerwiec wzbudziły zainteresowanie inwestorów. Tendencje wzrostowe zaufania konsumentów mogą napędzać wydatki konsumenckie i inflację wynikającą z popytu. EBC może opóźnić plany obniżek stóp procentowych po czerwcu, aby ograniczyć wydatki i złagodzić presję inflacyjną wywołaną popytem.

W czerwcu niemiecki wskaźnik klimatu konsumenckiego GfK wzrósł z -24,0 do -20,9. Ekonomiści oczekiwali wzrostu do -22,5. Jak wynika z majowego sondażu, oczekiwania dochodowe wzrosły o 1,8 pkt. do 12,5 pkt. Skłonność do oszczędzania spadła o 10 pkt. do 5 pkt., najniższego poziomu od sierpnia 2023 r. (0,5 pkt.). W maju skłonność do oszczędzania wyniosła 14,9 pkt. Skłonność do zakupów wzrosła o 0,3 pkt. do -12,3 pkt. Pomimo wzrostu pozostała niska, co zwiększa niepewność co do perspektyw wydatków gospodarstw domowych. Poprawiły się nastroje konsumentów co do perspektyw gospodarczych. Oczekiwania gospodarcze wzrosły o 9,1 pkt. do 9,8 pkt.

Pomimo tendencji wzrostowej Indeksu Klimatu Konsumenckiego GfK, skłonność do zakupów kreśli niepewne perspektywy wydatków konsumenckich pomimo wyraźnego spadku skłonności do oszczędzania.

Słabe wydatki konsumenckie mogą osłabić presję inflacyjną wynikającą z popytu i pozwolić EBC na obniżkę stóp procentowych.

Euro mocniejsze

Przed publikacją niemieckiego raportu GfK Consumer Climate kurs EUR/USD wzrósł do najwyższego poziomu 1,08612, po czym spadł do najniższego poziomu 1,08459 USD. Jednak w odpowiedzi na dane kurs EUR/USD wzrósł z 1,08447 USD do 1,08473 USD. W środę kurs EUR/USD spadł o 0,10 proc. do 1,08458 USD.

Gospodarka światowa
Inflacja słabnie, ale nie na tyle, by banki centralne odetchnęły z ulgą
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Gospodarka światowa
Wzrost cen słabnie, ale europejski przemysł ma zadyszkę
Gospodarka światowa
Inwestorzy nie przestraszyli się wyniku pierwszej tury wyborów
Gospodarka światowa
Jak rynki przyjęły sukces Le Pen w wyborach we Francji
Gospodarka światowa
Bułgaria. Kraj, który znów minął się ze strefą euro
Gospodarka światowa
Skrajna prawica zwyciężyła. Nie wiadomo jednak czy zdoła stworzyć rząd