Zmarł legendarny inwestor Charlie Munger

Charlie Munger, wspólnik Warrena Buffetta, wiceprzewodniczący rady dyrektorów firmy inwestycyjnej Berkshire Hathaway, zmarł w wieku 99 lat.

Publikacja: 29.11.2023 10:22

Zmarł legendarny inwestor Charlie Munger

Foto: AFP

Charlie Munger był legendą wśród inwestorów. Od 1978 r. był wspólnikiem Buffetta w Berkshire Hathaway. Pomagał mu inwestować kapitał i szybko zwracał mu uwagę na błędy w strategiach inwestycyjnych. Mocno przyczynił się do tego, że Berkshire Hathaway stała się globalnym gigantem rynkowym. Sam dorobił się fortuny szacowanej na 2,6 mld USD.

- Berkshire Hathaway nie mogłaby osiągnąć swojej obecnej pozycji bez wiedzy, inspiracji oraz partycypacji Charliego - stwierdził Buffett.

Podczas walnych zgromadzeń Berkshire Hathaway, Munger często przemawiał zaraz po Buffecie, mówiąc tylko: Nie mam nic do dodania.

Charlie Munger - inwestor, filantrop i architekt

Munger urodził się 1 stycznia 1924 r. w Omaha w Nebrasce, czyli w mieście, z którego pochodzi również Warren Buffett. W młodości pracował w sklepie spożywczym Ernesta Buffetta, dziadka Warrena. Studiował matematykę na Uniwersytecie Michigan i prawo na Harvardzie. W czasie drugiej wojny światowej służył w siłach powietrznych armii USA (nie uczestniczył jednak w działaniach bojowych, bo przydzielono go do służby meteorologicznej). Po studiach pracował jako prawnik specjalizujący się w rynku nieruchomości. W 1959 r. zaprzyjaźnił się z Warrenem Buffettem. W latach 1962-1975 kierował własną firmą inwestycyjną. W ostatnich latach, oprócz bycia wiceszefem Berkshire Hathaway, zasiadał też w zarządzie Costco i kierował firmą wydawniczą Daily Journal Corp. Był też architektem i filantropem.

Munger przekonywał Buffetta do tego, by inwestował on w spółki o dobrej jakości, które są niedoceniane przez inwestorów. Sztandarowym przykładem takiego podejścia do biznesu był zakup przez Berkshire Hathaway w 1972 r. spółki See's Candies, która miała wówczas tylko 4 mln USD zysku przed opodatkowaniem. Od zakupu przyniosła ona firmie inwestycyjnej Buffetta łącznie 2 mld USD przychodu. - Odciągał mnie od idei kupowania tanich spółek, przekonując, że będzie z tego mały zysk. Zamiast tego zachęcał do szukania naprawdę wspaniałych firm, które są uczciwie wyceniane - wspominał Buffett. Stwierdził on również, że nigdy się pokłócił z Charliem Mungerem. 

Munger znany był z ostrego języka. Bankierów porównywał do heroinowych narkomanów, a kryptowaluty nazwał "absolutnie szalonym, głupim hazardem". Gdy na ostatnim walnym zgromadzeniu Berkshire Hathaway spytano go o sztuczną inteligencję, odpowiedział: Myślę, że staroświecka inteligencja działa całkiem dobrze. 

- Mam przyjaciela, który twierdzi, że pierwszą regułą wędkowania jest to, by łowić ryby, tam gdzie one są. Drugą regułą wędkowania jest to, by nigdy nie zapomnieć pierwszej reguły. Staliśmy się naprawdę dobrzy w wędkowaniu tam, gdzie są ryby - streścił natomiast swoją najważniejszą regułę inwestycyjną w 2017 r. 

- Inteligentne inwestowanie to inwestowanie w wartość, czyli nabywanie więcej niż płacisz. Musisz cenić dany biznes, by cenić akcje - mówił innym razem. 

W 2019 r., w wywiadzie dla CNBC, mówił natomiast o swojej recepcie na szczęśliwe życie. - Nie czujesz dużo zazdrości, nie masz dużo resentymentów, nie wydajesz więcej niż zarabiasz, pozostajesz radosny pomimo kłopotów. Masz do czynienia z ludźmi godnymi zaufania i robisz, co powinieneś. Te wszystkie proste reguły działają tak dobrze, by sprawić, że twoje życie będzie lepsze - stwierdził Munger.

Gospodarka światowa
Brytyjska inflacja nie dała się jeszcze zepchnąć pod próg
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka światowa
Czy cena uncji złota dojdzie w przyszłym roku do 3000 dolarów?
Gospodarka światowa
Nvidia: zysk wyższy od prognoz
Gospodarka światowa
Czy cięcie prognoz zysku zagraża zwyżkom?
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka światowa
Rosja wraca do próby szantażu nuklearnego
Gospodarka światowa
Trudny kwartał gigantów z MSCI Europe. Najlepsze banki i ochrona zdrowia